64 door niet overgeschreven aankoop geen nieuwe groepen meer in het leven roepen! Naast de oorspronkelijke geen delimitatiegrenzen, zooals die bij hermetingen kunnen ontstaan. De wetgever behoede ons thans ook voor een ondoordacht ver plicht voorschrijven van de notarieele acte voor alle overdrachten van vast goed. De laatste zal schrijver zijn om te ontkennen, dat zij gewenscht zou zijn, doch de stille verzwegen overdracht zal blijven door de vaak groote belangen, die bij kleine strookjes grond gemoeid zijn en door de armoede van vele eigenaren. En deze mag de Staat niet ontrechten. De wantoestand van heden, daardoor nog verergerd, zou den rechter plaatsen voor geschillen met o.a. deze onderscheidingen in de wijze van verkrijging van eigendom: door grenswijziging bij mondelinge overeenkomst verkregen land, vermeerdering door stille aankoopen met geen ander schriftelijk bewijs dan een kwitantie voor de kooppenningen, door onderhands gemaakte acten, natuurlijk niet overgeschre ven, en door de overgeschreven notarieele acte. Alle grondovergang hiervoor genoemd, behalve die in laatstge noemde acten beschreven, is dan onwettig. De rechter die een eigen- domsvraag heeft te beantwoorden mag dan alleen de laatstge noemde acten als oorzaak van eigendom aanmerken. Zijn rechts gevoel zal zich daartegen verzetten en hij zal trachten het recht door een accoord te vervangen, zich grondende op de bepalingen, die voor alle rechtsoorzaken hiervoor genoemd dienden toepasse lijk te zijn. Gevolg is: van een beantwoording van de eigendomsvraag scherp gezien moet om de wet (thans art. 671 B.W.) worden afgezien. Toch moet de beslissing aangaande het eigendomsrecht worden uitgesproken. In rechten gaat het niet om een accoord. Het gaat om eigendom of geen eigendom. En dat moet de rechterlijke uitspraak kunneri inhouden en dat kan alleen volgens een rechten weg als art. 671 B.W. uit de wet wordt gelicht en alle overdracht te goeder trouw als oorzaak van eigendomsrechten kan worden aangemerkt; dus alle hierboven aangehaalde wijzen van eigendomsverkrijging moeten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 62