66 klemmend voorschrift, tezamen met de erkenning van het kadastrale kenmerk van een overgedragen vast goed, zijn voldoende om een zoogenaamde „rechtsrichting" aan te geven, waarop rechterlijke uitspraken kunnen volgen en waarbij de kadastrale kaart als een verdeeld, doch gesloten oppervlak kan worden overgebracht op het land. Dit zal echter steeds onmogelijk blijken. Geen overschrijving noch een notarieele acte noch een kadastraal kenmerk zijn in staat bezit te veroorzaken, doch wel de macht des menschen. Tusschen menschen ligt het recht en niet in paperassen. Wel echter kunnen geschreven stukken tot bewijslevering wor den bijgebracht. Meer dan bewijsmiddelen zijn het echter niet en waar geen geschriften zijn kan evenwel recht zijn. Bezit wordt niet openbaar door registers doch slechts door zicht bare afscheidingen. De landmeter van het kadaster, die scherp en met gespannen aandacht steeds met zijn geheele vermogen betrokken is bij het uit zetten van de kadastrale grens, moet zich geheel daaruit kunnen losmaken om mijn betoog te kunnen volgen. Hij moet in overeen komsten en verbintenissen zich inleven met dezelfde scherpte en de zelfde volle aandacht, dus met zijn geheele vermogen, om zelf te kunnen oordeelen. Des schrijvers doel is natuurlijk begrepen te worden en daartoe volge hier op een andere wijze nogmaals hetzelfde in een aantal stellingen: a. Voor vast goed wordt bezit slechts openbaar door de zichtbare afscheiding. b. Een vast goed door onzichtbare grenzen omschreven kan geen alleszins bepaald voorwerp zijn van bezit. c. De veranderlijkheid der zichtbare grenzen doet het daaraan on derworpen bezit eveneens veranderen. d. Het grondboeknummer heden gevormd, kan, indien de land meetkundige uitgangspunten blijven bestaan, wel eeuwen on veranderlijk worden voortgebracht. e. De openbaarheid van het bezit is de grondslag voor het maat-, schappelijk leven. Al zou alleen het onderhoud van de grensafscheidingen de oor zaak zijn van ontstane veranderingen in een eens door de af-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 64