67 scheidingen gedekt grondboeknummer, onvermijdelijk ontstaan eenmaal veranderingen en dikwijls al zeer spoedig, g. De rechtskracht van een grensbepalende meting moet daarom in tijdsduur beperkt worden. h. Iedere overeenkomst aangaande vast goed, hoe dan ook ont staan, mondeling of schriftelijk, notarieel of onderhands, over geschreven of niet overgeschreven, strekt partijen tot wet en zuiver redelijk volgt daaruit, dat een achterhaling in rechten van bezit of eigendom op grond van een overgeschreven titel alleen en daarom en daardoor, door het opeischen van het daarin ge noemde grondboeknummer met behulp van meetkundige hulp middelen, in volstrekten zin een onrechtmatig middel is, zelfs in de gunstige gevallen: indien het grondstuk steeds goed in de de grenzen onderhouden is. i. De aanwezige bezitbepalende afscheidingen gaan als algemeen- heid boven de lijnen van het grondboek. k. Niet de notarieele acte, niet de overschrijving in openbare re gisters, noch de verplichting tot overschrijving, doch wel de be paling, dat daardoor de levering plaats vindt, die alleen in de macht eens bezitters kan bestaan, veroorzaakt de verstorende beklemming van het B.W. I. Niet het noemen van het grondboeknummer, noch de scherpte waarmede de ambtenaar de grenzen kan uitzetten van dat grondboeknummer, bepalen het voorwerp dat overgedragen wordt, doch het bezit en dus de zichtbare afscheidingen op het oogenblik van de overdracht. m. Daarom moeten de zichtbare afscheidingen naar aard en plaats in elke overdracht worden vermeld; zoo mogelijk door het ver melden van nader bepalende maten. n. De bezitter wordt in goede trouw geacht de eigenaar te zijn en kwade trouw moet bewezen worden, daarom: het ter uitvoering van een vonnis kenbaar maken van het niet openbare grondboeknummer met voorbijgaan van het zichtbaar begrensde bezitsgoed, gaat als algemeenheid tegen de grond stelling van het recht in. o. De eigenaar te goeder trouw wordt verondersteld er naar te streven de aangenomen grenslijnen en dus: het grondboekper ceel, voorzoover dat door die lijnen wordt bepaald, te eerbie digen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 65