68 p. Al naar den aard van de grensmerken (muren, tusschenmuren, hekken, hagen, palen, slooten) en de kundigheid van hen, die oude merken door nieuwe vervangen, zullen verschillende af wijkingen ontstaan. Deskundigheid is daarom noodig om het toelaatbare verschil te beoordeelen. Een overtreding met het bouwen van een muur heeft een andere beteekenis dan overtreding door het planten van een haag, niet uit bezitsoogpunt, doch uit het oogpunt der mogelijkheid om ont stane verschillen door een vergelijk te kunnen oplossen. q. Het zakelijke belang is van groote beteekenis bij grensgeschillen, r. De koop van een eigendom is een feit waarbij belang en recht verbonden zijn. s. De juistheid van den inhoud van een koopovereenkomst vormt een scherpe rechtsbegrenzing, die daardoor het belangengebied evenzeer scherp omlijnt. t. De begrenzing van een eigendom vindt in de acte tweeërlei om schrijving: le. door de aanduiding van den aard der begrenzingen en 2e. door de vermelding van het grondboekperceel. Deze twee moeten elkaar dekken, anders bevat de overeenkomst een tegenstrijdigheid, u. De beoordeeling van de overeenkomst van grondboek- en be- zitsgrenzen moet voor partijen en voor den notaris mogelijk zijn. v. Partijen en notaris moeten het afgescheiden te verkoopen erf met het grondboekperceel kunnen vergelijken, en: w. Het grondboek moet daartoe de gegevens kunnen opleveren, x. Bij voldoende in de acte vermelde overeenstemming van bezits- en grondboekeigendom, wordt het grondboekperceel een goed kenmerk van het overgedragen bezitsgoed en bewijst, samen met de afscheidingen, aan kooper den omtrek van het goed. y. Bij afwezigheid van een afscheiding houdt de grondboekgrens dan het bewijsmiddel in ter zake van het kenbaar maken van een al of niet betwiste verloren gegane grens, z. Resten van afscheidingen kunnen ook bewijsmiddelen zijn van kleine verplaatsingen door het onderhoud, doch in de meeste gevallen zal het weder voortbrengen van de grens volgens het grondboek wel het eenige goede middel zijn en kan veel twist voorkomen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 66