69 aa. De voor vergelijking dienende grondboekmaten dienen bij uoor- keur in de acte bij wijze van een beschreven kaart te worden opgenomen. ab. Van de overeenstemming van bezit en grondboekperceel moet in de acte worden melding gemaakt. ac. Ingeval van verschil tusschen bezitsgrenzen en grondboekmaten en zoolang de vergelijking in gemeten maten niet heeft plaats gevonden, moet het grondboeknummer als een naar maat en grenzen voor partijen onverbindend kenmerk in de acte worden opgenomen. De niet gemeene grensafscheiding vraagt nog afzonderlijke aan dacht. Iedere eigenaar heeft het recht zijn eigendom af te scheiden mits hij de afscheidingswerken of beplantingen op zijn eigen grond plaatst. De eigenaar, die zijn recht daartoe onbetwist wil ten uit voer brengen, laat dikwijls vooral bij hagen, muren en slooten, doch minder bij hekken of scheringen, een strook naast haag, muur of sloot ongebruikt liggen. De breedte van die strook is naar vrije ver kiezing van den eigenaar soms 10 cm soms 20 cm soms meer. In dien de eigenaar buitendien geen bijzondere grensmerken op de grenslijn onderhoudt steenen palen of andere dienstige midde len dan is het redelijk te achten, dat de aangebrachte afschei dingswerken evenwijdig aan de grenslijnen worden aangebracht. Bij verwisseling van eigenaar vooral zal de breedte van die vrije strook licht worden vergeten. Ook kan daardoor aanleiding ont staan tot een gedoogen van bezit in handen van den aangrenzenden eigenaar, hetzij door het knippen van de haag, hetzij door het ne- derleggen van hout, steenen of andere eigendommen of zelfs door het aanleggen van een beplanting tegen een muur door dezen buur man, en dit gedoogen zal bij verwisseling van eigenaren tot een schijn van recht kunnen worden en de afscheiding zal dan in hun oogen van een niet gemeene tot een gemeene kunnen worden. Deze krenking van het oorspronkelijke recht tot afscheiding van eigen erven door middelen op eigen grond mag de wetgever niet gedoogen: ieder in de wet toegekend recht vinde in de wet ook zijn bescherming. De wet geeft wel eenige kenmerken voor het niet gemeen zijn van afscheidingen (B.W. art. 682, 707, 712), doch deze zijn dik-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 67