71 verplichting zou bestaan deze in openbare registers te moeten over schrijven en deze overschrijving aan de beteekenis der aangegane verbintenissen niets meer zou af of toe doen, dan zouden toch het nut van het bestaan van die openbare registers en de volledigheid van hun inhoud naar de meening van schrijver niet behoeven te ver minderen, indien aan de overschrijving de volgende rechten en voor rechten zouden worden verbonden. Wij willen in onze beschouwing ook de registers voor de inschrij ving van hypotheken betrekken en daarbij vooropstellen, dat niet door de inschrijving, doch door de onderteekening van de gesloten overeenkomst de hypotheek wordt gevestigd; wij blijven daardoor geheel in het eerder ontvouwde beginsel, dat de overeenkomst vooropstelt. We zullen ons hier tot een opsomming van machts middelen bepalen en laten het den lezers over in eigen gedachten de gevolgen daarvan te kunnen nagaan. Ie. Geen goed mag in het openbaar verkocht worden indien niet de eigenaren naar behooren zijn ingeschreven in het grond boek. 2e. Geen goed mag in het openbaar verkocht worden indien de daarop rustende hypotheken niet juist zijn ingeschreven. 3e. Geen goed mag in het openbaar verkocht worden als een ambtelijk onderzoek heeft plaats gehad naar de overeenstem ming van het bezit en van de omschrijving der te veilen goede ren met de daarvoor ter veiling op te geven kadastrale opper - vlaktekenmerken Hieronder valt natuurlijk ook het gebruikmaken van de onher roepelijke volmacht, die in het algemeen een eerste hypotheek houder zich voorbehoudt. 4e. De rangorde van hypothecaire schuldeischers wordt door de inschrijving bepaald. Worden voorts grondbelasting en polderlasten opgelegd naar de inschrijving in het grondboek en daarbij boeten gesteld op het niet ingeschreven zijn als eigenaar voor bijv. alle aanslagen boven 0.50, dan is de dwang tot overschrijving van acten op een geheel andere wijze den eigenaren al voldoende opgelegd om een behoorlijk vol ledig grondboek te kunnen verkrijgen. Voegen we daar nog bij een verplichte vastlegging van bestaande eigendomsafscheidingen, die betrokken worden bij voorgenomen bouw van steenen of metalen opstallen, door een landmeter van het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 69