73 Moedwillig toegelaten grensoverschrijding 26. Moedwillig aangevangen grensoverschrijding 27. Moedwillig aangevangen of voortgezette grensover schrijding en de belangen van derden 28. Opvolging in rechten tijdens een geschil 29. Onderzetting en bevolen grensregeling of dading 30. Bewijs van de oorspronkelijkheid van een grens 31. Aanzegging van een overtreding door een beëedigd landmeter 32. Bewijs van grenslijnen waarvan de oorsprong niet be kend is 33. 1. Een grenslijn van eigendom kan ontstaan door de wet of door overeenkomst. Een grenslijn van eigendom kan ook bij vonnis worden vast gesteld, ter beslechting van een geschil over eigendomsrecht of voor onteigening. 2. Een grenslijn van eigendom ontstaat door de wet als gevolg van de bepalingen omtrent overstuivingen en aangaande aan was en afslag langs de oevers van loopende wateren en be vaarbare meren. (B.W. 644, 647, 650/52.) Het ontstaan van een grenslijn van eigendom door de wet vindt ook plaats door verjaring. (B.W. 639). 3. Een grenslijn van eigendom kan ontstaan door overeenkomst als gevolg van koop, ruiling, afstand, schenking, scheiding van goederen, dading, inbreng van goederen in een maatschap of vennootschap, en, in het algemeen door iedere overeenkomst die verandering brengt in den eigendomstoestand van vaste goederen, en als gevolg van een grensovereenkomst. 4. a. De wet veronderstelt, dat de eigenaren er naar streven de bezitsafscheidingen op de grenslijnen der eigendommen te onderhouden. b. Iedere zichtbare bezitsafscheiding, gemeen of niet gemeen, wordt op grond van de vorige zinsnede geacht geplaatst te zijn met inachtneming van een grenslijn van eigendom. Bewijs van het tegendeel is toegelaten. (B.W. 678/79, 681/82, 688, 690/91, 706/08, 710/12). Zie ook art. 7.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 71