74 5. Onder zichtbare bezitsafscheidingen worden ook verstaan grenssteenen, die met het oog op de landbewerking of het ver keer zijn ingegraven, zoodat die voor het oog onzichtbaar kun nen zijn. Eveneens worden daartoe gerekend houten palen of andere voorloopige teekenen, die tot de aanvankelijke afscheiding van overgedragen eigendommen hebben gediend en op hun plaats in stand gebleven zijn, zonder te zijn vervangen door andere meer zichtbare afscheidingen. Verder behooren daartoe grensboomen, ook al zijn die slechts op de uiteinden van lange rechte strekkingen geplant. Het midden van een gang tusschen twee gebouwen of tusschen twee hagen of schuttingen, een gemeen pad aanduidende, wordt eveneens aangemerkt als een zichtbare bezitsafscheiding, als ook de hartlijn van een sloot, die kennelijk gemeen is, en de hartlijn van een versnijding of wan(de) tusschen twee gebou wen. Een zichtbare bezitsafscheiding is ook de aan de begroeiing herkenbare oeverlijn. Bij aanwas van een drijvende rietzode of zod, ook wel rietkraag of krag genoemd, geldt als oeverlijn de lijn tot waar de zode door den rietsnijder kan betreden worden. 6. Als geen kenteeken aanwezig is naar de regelen van de artike len 682, 707 en 712 B.W. dat een afscheiding niet gemeen is, kan het niet gemeen zijn van een afscheiding, muur, heg. schutting of sloot worden afgeleid uit de aanwezigheid van min of meer verborgen grenssteenen, palen of bepaalde boomen. 7. Indien binnen vijf jaren na het ontstaan van een grenslijn van eigendom op grond van de artikelen 1 t.m. 3 op verzoek van een der eigenaren door een beëedigd landmeter het meetkun dig bewijs wordt geleverd en aan partijen aangezegd, dat een geplaatste afscheiding niet met de in maten bepaalde grens lijn van zijn eigendom overeenkomt, heeft de benadeelde eige naar het recht zijn eigendom terug te vorderen en den ande ren eigenaar te noodzaken de eigendommen af te scheiden op op grond van de artikelen 629 en 678 B.W. Een beroep op de bepaling van art. 4a is voor gedaagde te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 72