76 vrijgeving van bezit en eigendom te dwingen. (B.W. 606, 1303 1530). Hij heeft het recht op vergoeding van schaden en interessen (B.W. 1512) ongeacht de gerechtelijke strafvervolging tegen den vervreemder wegens het wederrechtelijk zich toeëigenen van opbrengsten en huren of wegens erfvredebreuk. 12. Een grensovereenkomst is een overeenkomst waarbij een grens lijn van eigendom tusschen twee of meer erven wordt vastge steld en die tusschen partijen wordt aangegaan om niet en waarbij geen of geringe oppervlakten aan grond kunnen wor den geruild of gegeven, en waarbij de deelnemers zich verbin den alle terugvorderingsrecht uit te sluiten, B.W. 1354. De overeenkomst wordt geacht te hebben plaats gevonden zoo dra op eenigerlei wijze de grens tusschen de onderwerpelijke eigendommen is uitgebakend. De grensovereenkomst kan mondeling en schriftelijk worden aangegaan en is niet onderworpen aan de bepalingen betref fende schenking, afstand of ruiling van vaste goederen. 13. Het ruilen of geven van grond als gevolg van een grensover eenkomst is alleen toegelaten als de overeenkomst dient om een verloren gegane grens te herstellen en als door de overeen komst de grens een beter verloop verkrijgt zonder dat daar door mederechthebbenden op het goed worden benadeeld. 14. De grensovereenkomst waarbij partijen zich verbinden als grenslijn tusschen hun eigendommen aan te nemen de lijn in zijn oorspronkelijke ligging, zooals die uit de gegevens van het grondboek door een beëedigd landmeter zal worden opnieuw voortgebracht, wordt geacht ten aanzien van de eigendommen om niet plaats te vinden, ongeacht de te maken kosten. De kosten der uitbakening kunnen door een of door beide par tijen worden gedragen. De overeenkomst kan bij geschil ook worden aangegaan op kosten van ongelijk. 15. Indien een grensovereenkomst schriftelijk is aangegaan en in geschreven in het grondboek zijn ten aanzien van de grens lijn de bepalingen van de artikelen 7 en 8 van toepassing.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 74