78 die afstand de twee meter niet te boven gaat. Bewijs van het tegendeel als ook van aanspraken op een groo - tere vrije strook buiten de afscheiding is toegelaten. 20. Zijn de afscheidingswerken van aanmerkelijk geringeren ouder dom dan de grenslijn, dan wordt de door den landmeter uitge- bakende oorspronkelijke grenslijn slechts als grenslijn in rechte erkend, als de oorspronkelijke grenslijn minder dan 20 jaren oud is, zelfs al zou de afscheiding op gemeene kosten der aan grenzende eigenaren op de plaats van een vroegere afscheiding zijn aangebracht, mits de daarin deelnemende eigenaar van het erf, waarop de betwiste afscheiding staat, onbekend was met het niet gemeen zijn van de afscheiding van zijn eigen erf en zijn eigendomsrecht minder dan vijf jaren oud is. Tegenbewijs is aan beide partijen toegestaan. 21. In alle gevallen waar een oorspronkelijke grenslijn door een beëedigd landmeter met meetkundig bewijs wordt voortge bracht, zoodanig dat de plaats daarvan nagenoeg overeen komt met een ter plaatse aanwezige afscheiding, wordt in rechte geacht, dat de voortgebrachte lijn met de gevonden af schei ding overeenkomt. Bij het beoordeelen van de toelaatbaarheid van afwijkingen moet ten aanzien van gebouwen de ligging van de door den landmeter uitgebakende lijn vergeleken worden met het lood rechte vlak, dat door de lijn der buitenste werken wordt be paald. Als buitenste werken gelden overstekken van goten, boeiingen, fundeeringen, rioleeringen, slagwijdten van deuren enz. Bij het vervangen van slooten door hagen of andere opgaande werken kunnen grootere afwijkingen worden toegelaten dan bij het aansluiten op bestaande bouwwerken. Bewijs van het tegendeel is in alle gevallen toegelaten. 22. Indien een erf door een niet gemeene afscheiding is afgesloten en door den eigenaar van het aangrenzend erf is een bouw werk aangebracht, zoodanig dat de eigendomsgrens is over schreden en wel als gevolg van de wettelijke veronderstelling dat de afscheiding gemeen was, en heeft deze eigenaar op het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 76