79 oogenblik van het hem bekend worden van het niet gemeen zijn van de afscheiding tezamen met zijn voorgangers dat bouw werk reeds gedurende vijf jaren of meer ongestoord bezeten, dan heeft hij tezamen met zijn opvolgers het recht om dat werk nog een gelijken tijd ongestoord te bezitten. Beloopt dit dubbele aantal jaren een tijd van dertig jaar, dan wordt geacht, dat de door het bouwwerk beslagen grond door verjaring is verkregen. Het bekend worden van het niet gemeen zijn van de afschei ding wordt geacht plaats te vinden door en op den dag van de aanzegging door den beëedigden landmeter, die de uitbake- ning van de eigendomsgrens verrichtte. De eigenaar van het erf, waarvan de grens overschreden was, heeft het recht om alsdan een jaarhuur te vorderen ten bedrage van ten hoogste twee en een half ten honderd van de bouw kosten van het over de grens gebouwde gedeelte en wel van het oogenblik af van den aanvang van den bouw. Onder bouwwerken worden in dit en de volgende artikelen mede verstaan aanplempingen en beschoeiingen, 23. Boven de schadevergoeding als gevolg van een grensover schrijding mag in rekening worden gebracht schade toege bracht aan de uitvoerbaarheid van voorgenomen werken, in dien op het oogenblik van de aanzegging van de grensover schrijding door een beëedigd landmeter welomschreven plan nen bestaan of besprekingen daaromtrent gaande zijn, en welke plannen en besprekingen niet ouder mogen zijn dan vijf jaren. 24. In alle gevallen bij overschrijding van een gemeene afscheiding èn in gevallen van grensoverschrijding waar geen afscheiding aanwezig is, èn in gevallen waar een niet gemeene afscheiding is aange bracht en de grens is overschreden met een bouwwerk dat minder dan vijf jaar heeft bestaan, èn na afloop van het dubbel aantal jaren aan in huur overeen komstig art. 22 toegekend bezit, heeft de eigenaar het recht, ongeacht de genoten huur, ont ruiming te eischen, ten ware dat de ontruiming met het oog op het geheele bouwwerk niet wel mogelijk is zonder groote schade aan te brengen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 77