91 omtrekshoeken. Voor zoover de aard der begrenzingen een meer blijvend ka rakter draagt, slooten, wallen en afsteeningen bij landelijke eigen dommen, bouwmuren, enz., zou deze ook kunnen worden vermeld. Een drietal voorbeelden gaat hierbij. De maten zijn te lezen van punt tot punt of van punt tot kruis of van kruis tot kruis. In figuur 1 en 2 zijn de maten zooveel mogelijk aan de oor spronkelijke afpaling ontleend of in verband daarmede opgenomen. Figuur 3 stelt voor een maatoverzicht door uitpassing aan de kaart ontleend. De oude minuutplans zullen daartoe echter niet kunnen worden gebruikt. De landmeter zou desnoods te velde enkele maten kunnen ver zamelen, om zoodoende een kadastraal perceel herkenbaar te ma ken. Vanwege partijen zou daarbij dan hulp kunnen worden ver leend. De maatbeschrijving zou ook in de acte kunnen worden opge nomen. De maten zouden dan in volgorde nogmaals in woorden herhaald moeten worden. Deze opneming van kadastrale maten in de acten voor verbin dend verklaring van het kadastraal perceel, werkt op grond van het hiervoor uitgewerkte stelsel slechts zoolang er geen wettige grensveranderingen ontstaan. Door de maten daarentegen niet aan het Kadaster te ontleenen, doch aan het bezitsgoed zelve, kan uit die maten de onverbindend verklaring zeer scherp tot uitdrukking komen. Op grond daarvan zou het wenschelijk kunnen zijn om op ruime schaal bijv. aan civiel-landmeters, makelaars, bouwkundigen en andere geschikte personen, op grond van een licht examen en een beëediging, bevoegdheid te verleenen tot het opmaken van zulke matenteekeningen voor opneming in acten van overdracht. Al deze metingen zouden dan ook in het grondboek moeten wor den opgelegd en daardoor een ambtelijk middel vormen om ieder kadastraal perceel in zijn vervormingen te kunnen volgen. Het wil schrijver voorkomen, dat zulke maatbeschrijvingen bij mogelijk voorschrift niet algemeen verplicht dienen te worden ge steld, doch vooral in bebouwde kommen en daar waar het Kadaster zeer slecht is: in oude niet hermeten dorpen zou een maatbeschrij ving van zeer veel belang zijn voor de zekerheid van de grenzen en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 89