92 te verkiezen boven het enkel noemen van den aard der afscheidings middelen. De vrijwaringsverplichting krijgt dan ook een scherpe beteekenis en kan van alle dubbelzinnigheden aangaande de begrenzing be vrijd worden. De zoogenaamde bij hermeting ontstane delimitatiegrenzen dra gen een karakter, dat in rechten nauw verwant is aan de begren zingen vermeld in de maatbeschrijvingen van een bezitsgoed n.l. voor zoover hierbij geen nieuwe eigendomsgrenzen worden gevormd. Schrijver acht het evenwel een bezwaar, dat de grondboekgrens naar aanleiding van iedere beschrijving van een bezitsgoed (als voren bedoeld) gewijzigd zou mogen worden. Zulk een beschrij ving namenlijk heeft, voor zoover er geen nieuwe eigendomsgren zen bij ontstaan, slechts een bewerende kracht. De kracht van een grondboek ligt daarin, dat zijn inhoud zoo veel mogelijk op de overgeschreven overeenkomst berust. Zoolang in een grondboek geen nieuwe overeenkomsten aan gaande een grens worden geboekt, dient het grondboek het een maal opgenomene onveranderlijk te bewaren. Zoolang niet alle rechtskracht aan een oorspronkelijke grenslijn is ontnomen, bestaat de mogelijkheid dat naar die oorspronkelijke (grondboek-) grens wórdt gevraagd. Hoe is het vroeger geweest? Wat was de grondlijn, waaromtrent partijen het eens waren vóór het tot stand komen van den koop: de lijn der oorspronkelijke afpaling, die enkelen trachten te ver duisteren? Juist de vraag naar die lijn blijft een rechtsvraag, die de rechter met vertrouwen op een antwoord steeds aan het grondboek moet kunnen voorleggen, en dat verlangt ook het publiek. Gestolen land moet met behulp van de grondboekmaten kunnen worden aangewezen, en als het grondboek een slapenden diefstal door een delimitatiegrens of bezitsgrens zou vastleggen met los lating van de oorspronkelijke lijn, dan zou daardoor het publiek worden misleid. De grensaanwijzing door de eigenaren (delimitatie) en een maat- beschrijving, welke niet het ontstaan van nieuwe eigendomsgrenzen betreft, hebben als gezegd een bewerende kracht: het zijn verklarin gen van eigendom. Indien, bij gebrek aan een afscheiding, bij hermeting een grens lijn wordt uitgebakend en afgepaald en de eigenaren verklaren

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 90