93 daarbij die lijn te willen aannemen als grenslijn en zij gronden daar op hun inbezitneming, dan wordt daardoor metterdaad een grens- overeenkomst gesloten. De onophoudelijke veranderlijkheid vraagt echter ten slotte toch een verwerping van de oorspronkelijke grenslijn en overgeschreven maatbeschrijvingen bieden ons dan een bron van gegevens voor vernieuwing van het Kadaster. Waar geen afscheidingen zijn kunnen voor die vernieuwing dan grensovereenkomsten (bijv. met ambtelijke afpaling) worden uitge lokt. Door het Kadaster in stand te willen houden om het nut dat in zijn behoud gelegen is, en het daarom een plaats te hebben aange wezen in de wetgeving, daardoor heeft de wetgever een aanmerke lijke verantwoordelijkheid gelegd in handen van een ieder, die ge houden is om naar het Kadaster als kenmerkende instelling te moeten verwijzen. Zoolang de Staat prijs stelt op het gebruik van de kadastrale kenmerken, is de Staat verplicht de daardoor opgelegde verant woordelijkheid (aan notarissen, hypotheekbewaarders, rechterlijke ambtenaren enz.) draagbaar te maken, d.w.z. de verantwoordelijke ambtenaren moeten zichzelf aangaande het feit van dat gebruik kunnen verantwoorden tegenover de belanghebbenden, die onder hun ambtsbediening zijn gesteld. indien nu de belangen van deze burgers door onbruikbaarheid van het Kadaster door die ambtenaren worden geschaad, kan de Staat wegens die onbruikbaarheid die ambtsdragers ook niet ter verantwoording roepen. Door deze ambtenaren op de voorbeschreven wijze in staat te stellen het kadastrale perceel te hanteeren, kunnen die ambtenaren dus ook verantwoordelijk gesteld worden ter zake van hun ver plichting van de kadastrale gegevens gebruik te maken. Worden maatbeschrijvingen als onderdeel in de acten opge nomen, dan worden daardoor de verkrijgers der goederen tevens in staat gesteld de kadastrale grenzen op hun plaatsen te onder houden, en de eigenaren kunnen dan ook met grootere zekerheid worden verantwoordelijk gesteld voor overtredingen als beheerders in het onderhoud der grenzen. Voorwaarde voor die verantwoorde lijkheid is het opnemen van de maten in de acte echter niet.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 91