94 Bij het verrichten van opmetingen, ten doel hebbende nieuwe perceelen te vormen met het oog op voorgenomen overdrachten of voor opneming van gelden, geeft het verstrekken van maatbeschrij- vingen aan aanvrager het middel in handen om te kunnen nagaan, wat de perceelvorming aangaat, of de landmeter aan zijn opdracht naar behooren heeft voldaan. Wij mogen niet vergeten, dat de hanteering van het kadastrale perceel door de wet is opgelegd, niet aan den landmeter van het Kadaster, doch aan de verzorgers van overdrachten, onteigeningen, ruilverkavelingen enz. Zoolang deze laatsten aangaande de ka dastrale grens niet worden ingelicht op de wijze als voren bepleit, blijven zij in feite geheel afhankelijk van dure ambtenaarsdiensten, meestal te velde te verleenen, en dit acht schrijver in strijd met het algemeen belang, ten behoeve waarvan gestreefd moet worden naar een goedkoope dienstvervulling, die de wetshandhaving ten goede komt. Zonder tot hermetingen te komen, kunnen door zeer eenvoudige „ouderwetsche" metingen (langs en dwarsover) zonder constructie, vooral voor landelijke perceelen, voldoende gegevens worden ver kregen aangaande de oude minuutperceelen om daarvoor de noo- dige herkenningsmaten te kunnen afgeven. Indien in een acte van overdracht een verklaring van niet over eenstemming geheel of gedeeltelijk van het grondboekperceel met het bezitsgoed zou moeten worden opgenomen, kan het ge- wenscht zijn met het oog op een hypotheek dat dan door den landmeter een voorafgaand onderzoek plaats vindt, omdat an ders de onherroepelijke volmacht tot openbaren verkoop niet tot uit voering zou kunnen komen. Alle verzwegen overdrachten, zoo ook die bij wegverbreedingen, beekomleggingen enz. zouden bij een getrouwe toepassing van het voorgestane beginsel en de voorgestelde maatregelen aan het licht komen en vanwege het Kadaster moeten worden opgemeten, van te voren of ambtshalve achteraf. De mede overgedragen gedeelten van andere perceelen dan de ge noemde of de niet overgedragen gedeelten van de genoemde per ceelen zouden bij de ambtshalve toepassing van die metingen af zonderlijk genummerd moeten worden om op grond van een recti ficatie te worden overgeboekt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 92