98 Daarna verleende Antonius Franciscus P. hypotheek. In de hy potheekakte en in het borderel, ingeschreven in deel 288 no. 12 werd dit onroerend goed op precies dezelfde wijze omschreven, nu met de toevoeging: „zooals door den schuldenaar in eigendom ver kregen, tengevolge van de overschrijving ten hypotheekkantore te Nijmegen, in deel 755 no. 148 van een akte van aankoop Aan den landmeter van het Kadaster werd bij opmeting ver klaard. dat het zuidelijk deel verkocht was, waarna in den staat no. 75 het nieuwe perceel no. 2454 op naam van Antonius Fran ciscus P. werd gesteld. Dit was een vergissing; het perceel had moeten gesteld worden ten name van Johannes P. als eigenaar en Antonius Franciscus P. als bezitter, terwijl rectificatie van de koop akte gevraagd had moeten worden. Deze fout werd niet ontdekt. Zooals bekend verondersteld mag worden, vermeldt men in de marge van iedere inschrijving de be zwaarde kadastrale perceelen. Terzijde van de inschrijving 288/12 staat dus gemeente WH. no. 2334 en 2333 Noord ged. Ten gevolge van de onjuiste tenaamstelling werd hier in potlood achter geschreven: thans no. 2454. Op deze potloodaanteekeningen wordt bij recherches en het af geven van getuigschriften vertrouwd. De hypotheekbewaarder ver klaart op grond daarvan later, dat op het perceel no. 2453 geen inschrijving rust en dat op het perceel no. 2454 de inschrijving 288/12 is genomen. Beide verklaringen zijn onjuist. Indien een getuigschrift wordt afgegeven, wordt het resultaat van het voorafgaande onderzoek in een niet officieel register, een zoogenaamd „statenboekje", opgeteekend. Bij een volgende recherche maakt men van dit statenboekje gebruik, teneinde t.e voorkomen, dat niet tweemaal hetzelfde werk wordt verricht. Ook in het statenboekje komen dus dezelfde onjuistheden voor. TWEEDE GEVAL (fig. 3 en 4). In een akte, overgeschreven in 1931, in deel 788 no. 116, werd verklaard, dat J, A. G. had ge kocht: „een op het terrein afgepaald aan den openbaren weg grenzend middengedeelte van den Westelijken kant van een perceel land te M., kadastraal aldaar bekend in sectie A nummer 121 als boom gaard. Dit gedeelte ter breedte (langs den weg) van 20 m en ter diepte of lengte van 27 m is groot 5,71 are, of van zoo danige grootte als bij latere opmeting, vanwege het Kadaster, zal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 96