101 lijke fouten gevonden worden. Een bezwaar is, dat de vernieuwing van de registers no. 69a van groote gemeenten volgens deze methode alleen mogelijk is, indien eenige ambtenaren, die door jarenlang rechercheeren volkomen met dit werk vertrouwd zijn, zich geheel aan deze taak kunnen wijden. Aan de meeste kantoren zal het bezwaarlijk zijn dit personeel gedurende geruimen tijd aan de dagelijksche werkzaamheden te onttrekken. De vernieuwing van kleine gemeenten volgens deze methode, die ook in andere opzichten vele voordeelen biedt, kan wel geschie den, zonder dat een afzonderlijke ploeg beschikbaar is. METHODE II. Met de woorden „herinschrijving van alle be staande hypotheken" bedoel ik hetzelfde als met de meer gebruike lijke uitdrukking „de vernieuwing van de hypothecaire inschrijvin gen". Aan het woord „herinschrijving" geef ik echter de voorkeur, in de eerste plaats, omdat het woord „vernieuwing" de suggestie geeft van iets ouds, dat vernieuwd, dus verjongd en verbeterd wordt, en dat is in feite in het geheel niet het geval. Door de herinschrij ving kunnen wel rechten gehandhaafd blijven en kunnen ook rech ten verloren gaan (n.l. indien verzuimd wordt herinschrijving te verzoeken of indien een perceel voorkomende in de oude inschrij ving niet in het borderel van herinschrijving wordt opgenomen), maar geen enkel nieuw recht kan ontstaan. In de tweede plaats geef ik aan dit woord de voorkeur, omdat verwarring met de vernieuwing van de registers no. 69a voorkomen wordt. De herinschrijving van een nog bestaand recht van hypotheek zal moeten geschieden door het inleveren van borderellen, die ge grond zijn op de oude hypotheekakte, maar waarin het onroerend goed aangeduid zal moeten worden met behulp van de kadastrale perceelen, die op het oogenblik van de herinschrijving bestaan. In de praktijk zal het hypotheekkantoor deze inlichtingen moeten ver schaffen. Het zal niet uitvoerbaar zijn zonder stagnatie deze inlich tingen te verschaffen, indien van de bovenbedoelde potloodaantee- keningen en den kadastralen legger geen gebruik gemaakt mag worden. Ten eerste, omdat tienduizenden aanvragen behan deld moeten worden. Ten tweede, omdat de aanvragen niet gemeentesgewijze binnenkomen, maar iederen dag over verschil lende gemeenten verspreid zijn, zoodat bij een onafhankelijk onder zoek telkens weer andere portefeuilles met hulpkaarten en andere

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 99