175 rond 1000 stuks), VIII. Het kaartenmagazijn en IX. De opleiding van het meet- personeel, volgt X. Het Slotwoord, waarin de kolonel, hoofd van den Topo- grafischen dienst, M. T. van Staveren, schrijft dat hoewel in Nederlandsch-Indië evenals overal elders, de Topografische dienst geboren is uit militaire noodzaak, het bezit van goede topografische kaarten een algemeen landsbelang vormt. De kaarten dienen voor de algemeene economische ontwikkeling van ons Koloniaal bezit en alleen in sommige de noodzakelijke opzichten voldoen ze aan zuiver militaire eischen. Inclusief Java en Madoera is thans ongeveer 940000 km2 in kaart gebracht, zoodat nog een oppervlak van rond 1000000 km2 wacht op topografische opneming. Met een gemiddelde jaarproductie van 25000 a 30000 km2 en het laat zich aanzien, dat bij intensiever toepassing van de luchtkaarteering dit gemiddelde gemakkelijk is te halen zal dus over 30 a 40 jaar de topografische opneming van geheel Indië kunnen zijn voltooid. J. H. B. Dr.-Ing. Richard Finsterwaldcr. Photogrammetrie. 1) 237 blz., 15 X 23 cm, 103 fig., 17 tabellen. 1939. Walter de Gruyter Co. Berlin W 35. Geb. RM 14.—. Dit leerboek geeft een inleiding tot de fotogrammetrie in haar geheelen om vang: de terrestrische en vooral de luchtfotogrammetrie, met inbegrip van de ontschranking. Daar het vooral bestemd is voor studeerenden aan Hoogescholen en voor in de praktijk werkende hoog ere landmeetkundigen, behandelt het de werkmethoden en de instrumenten met hun geodetische en topografische toepas singen in eenvoudigen en duidelijken vorm. Om een zekeren grondslag te geven voor het begrip en de praktische toepassing van de moderne fotogrammetrische methoden, werden ook de wiskundige afleidingen behandeld, waarbij steeds een gemakkelijk te begrijpen, weinig voorkennis vereischende vorm gekozen is. Zoo neemt het boek een plaats in midden tusschen de omvangrijke werken van Baeschlin und Zeiler, Gast, Von Gruber en Hugershoff en de beknopte inlei dingen van Lüscher en Schwidefsky. De indeeling is als volgt; A. Grundlagen der Photogrammetrie. 1. Das photogrammetrische Objektiv. 10 blz. 2. Photographic, 5 blz. 3. Geometrische Begriffe und Definitionen. 7 blz. 4. Stereoskopisches Sehen und Messen. 13 blz. 5. Bildkoordinaten und Bildwinkel. 16 blz. B. Terrestrische Photogrammetrie. 1. Die terrestrischen Aufnahmegerate. 5 blz. 2. Mcsstischphotogrammetrie. 2 blz. 3. Triangulationen. 3 blz. 4. Terrestrische Stereophotogrammetrie. 17 blz. 5. Die heutige Anwendung der Erdbildmessung. 3 blz. C. Stereophotogrammetrie aus der Luft. 1, Die Luftaufnahme. 9 blz. 2. Die Hauptaufgabe der Photogrammetrie. 30 blz. Opgenomen in de bibliotheek van K. en L.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 12