176 1. Graphische Entzerrung. 7 biz. 3. Die Fehlertheorie der photogrammetrischen Hauptaufgabe. 9 biz. 4. Die raumlichen Auswertegerate für Luftaufnahmen. 16 biz. 5. Bildtriangulierungen. 26 biz. 6. Die Arbeit an den raumlichen Auswcrtegeraten und ihr topographisches Ergebnis, 13 biz. 7. Naherungs- und Schnellverfahren. 10 biz. D. Einbildphotog rani metric, Entzerrung von Einzelbildern. 2. Optisch-mechanische Entzerrung. 15 biz. E- Die Bedeutung und praktische Verwendung der Photogrammetrie. 3 biz. Die wichtigste Literatur. 1 biz. Sach- und Autorenverzeichnis. 5 biz. De topografische uitvoering laat niets te wenschen over en het uitvoerige zaak- en auteursregister is een groot gemak. De warme aanbeveling van den zeer ter zake kundigen recensent Prof. Dr. C. F. Baeschlin in het Schwei- zerische Zeitschrift für Vermessungswesen und Kulturtechnik gelde ook voor de lezers van het bijblad Fotogram me trie". F. H. Jaarverslag van den Topografischen Dienst over 1937. b Hieraan ontleenen wij het volgende: Door den T. D. werd medewerking verleend, op verzoek van den heer Hamelberg, om na te gaan, in hoeverre reeds bestaand luchtfotomateriaal dien stig te maken was aan verbetering van bestaand kadaster. (Het gebruik van het woord kadaster als stofnaam is voor rekening van den T. D.) Voorop stond, dat het geenszins in de bedoeling kon liggen, zg. fotogrammetrisch kadaster langs dezen weg te scheppen. Uitsluitend hield het beoogde doel in, het soms slecht bij te houden kadaster op zeer goedkoope wijze te verbeteren en aan te vullen. De meeningen over de verkregen resultaten liepen sterk uiteen. Het ge stelde doel werd niet zuiver genoeg vastgehouden, doch vast kwam te staan, dat inderdaad zeer snel het kadaster op deze wijze bij te werken was op zeer goed koope wijze. Daar de proef evenwel niet op de meest gewenschte wijze ge houden is, is op voorstel van den T. D„ de proef op andere wijze uitgewerkt De resultaten liggen nog niet vast, doch zullen t.z.t. worden medegedeeld. Mocht de proef inderdaad met inachtneming van de boven aangehaalde voorwaarde slagen, dan zou zulks een belangrijke bate voor het kadaster kunnen be te eken en. Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden is begonnen gebruik te maken van het kostbare luchtfotomateriaal bij de archaeologische nasporingen in het ter rein. In het verslagjaar is gebleken, dat de luchtfoto een belangrijk hulpmiddel voor deze nasporingen is. Op verzoek van den Directeur van het Staatsboschbeheer worden de lucht foto's regelmatig ter beschikking gesteld voor de boschstatistiek. Het duinterrein zal voortaan op de fotografische kaart in bruin worden ge drukt, Het behoeft geen betoog voor ingewijden, dat daardoor de reproductie Opgenomen in de bibliotheek van K. en L.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 13