178 Ten aaniien van de ontschrankingsmcthode is weer naar grooter volmaaktheid gestreefd. Een van de gelegenheden, die tot grooter volmaaktheid moet voeren, is daarbij ongetwijfeld de aanprikmethodc van de paspunten. Tot nu toe werden nl. de paspunten eenvoudig aangeprikt, waarbij de eigenlijke ligging van het punt volmaakt wordt vernietigd, zoodat nooit meer achteraf aan te geven valt, of het punt al dan niet met de vereischte volmaaktheid aangeprikt is. Door den T. D. is daarom een idee ontworpen, verder uitgevoerd door de firma 't Hart te Rotterdam, beoogende om te geraken tot een meer voldoening schenkende aanprikmethodc. Deze bestaat hierin, dat in plaats van het paspunt te prikken, een fijn cirkeltje van ongeveer 0,75 mm straal om het punt heen wordt ge sneden. Hierdoor blijft het eigenlijke paspunt intact. 3. Tijdschriften. om goede resultaten te verzekeren, zoodat wel is komen vast te staan, dat het risico, verbonden aan de aanschaffing van een 10 cm - camera voorshands nog te groot is. Een andere door Zeiss uitgebrachte camera 30 X 30, f 20 ctn, is reeds veel gunstiger en inderdaad zijn de meeste van de hiervoor omschreven bezwaren hierbij opgelost. Niettemin stemt het buitengewoon groote formaat met het oog op onregelmatige rekking of krimping van de groote film, tot voor zichtigheid. Ook thans is weer uitsluitend gebruik gemaakt van de directe uitteeken- inethode, zoodat de in 1933 nog toegepaste methode van uitteekenen met behulp van stereocartografie definitief als minder goed is afgeschaft. De verwachtingen, in het jaarverslag 1936 geuit, met betrekking tot een door de firma De Koningh in samenwerking met Prof. Schermerhorn ont worpen stereo-apparaat, mochten niet in vervulling gaan. Wel kwam het be doelde model gereed, doch noch wat betreft de belichting, noch wat betreft de zekerheid van het juister ter plaatse stereoscopisch uitteekenen, noch wat betreft den prijs van de aangeboden toestellen, kon tot een resultaat gekomen worden. De tot nu toe gevolgde methode van rechtstreeks uitteekenen van de diaposi tieven door oplegging van een doorzichtige teekenstof tezamen met een con trole van het stereobeeld, blijkt verkieslijker en wordt dan ook verder ont wikkeld. De barometrische hoogtemeting met de barometers systeem Paulin werd her haaldelijk en op groote schaal beproefd, doch met zeer teleurstellend resultaat. Hoewel de nauwkeurigheid met het oog op het gestelde doel (duinmeting) verre blijven mag beneden de normale nauwkeurigheid van 5 cm en desnoods op 0,5 m te stellen ware, deden zich fouten tot 5 m en meer voor, zoodat van een en ander moest worden afgezien. Toch duren de proeven nog voort. Intusschen is de oplossing voorloopig gezocht in het stereoscopisch uitzoeken van de ge- wenschte hooge en lage punten, die daarvoor met waterpassing volgens Wagner worden bepaald. De stereoscopische hoogteverbetering van de tachymetrische uitkomsten in Zuid-Limburg leverde zeer fraaie resultaten. F. H. Afkortingen. A Allgemeine Vermessungs-Nachrichten (Duitschland). BL Bildmessung und Luftbildwesen (Duitschland). J Journal des Géomètres- l) Opgenomen in de bibliotheek van K. en L.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 15