170 den Nederlandsch Indischen Archipel, zooals: geodetische en astronomische werkzaamheden, topografische opnemingen, verkenning en herziening van topo grafische en landrentekaarteering en ten slotte de reproductie van de kaarten. De organisatie is als volgt: uitvloeisel van centralisatievoorstellen werd op 1 Juni 1907 de Topografische dienst (behalve de verkenners) afgescheiden van den Generalen Staf en ver heven tot een zelfstandig legeronderdeel. Van de dienstchefs, die allen worden genoemd, was de eerste titularis de luitenant-kolonel W. F. Versteeg (18641867). Tegenwoordig is de Topografische dienst belast met de uitvoering van alle noodzakelijke werkzaamheden voor het in kaart brengen van de eilanden van te Weltevreden: het Hoofdkantoor, tevens IXe Afdceling van het Departe ment van Oorlog, het Reproductiebedrijf, de Kartografische afdceling, het Kaar tenmagazijn, de Instrumentmakerswinket, de Triangulatiebrigade en de Fotogram- metrische brigade; 3 Herzieningsbrigades, n.l. van West-Java te Baudoeng, van Midden-Java te Magelang en van Oost-Java te Malang: 3 Opnemingsbrigades, te Makassar, Samarinda en Medan; de Opleidingsbrigadc te Malang. II. De geodetische en astronomische werkzaamheden. Terwijl in Europa het inzicht, dat een goede topografische kaart een ge- eigende triangulatie tot grondslag moet hebben, reeds in het begin van de 19de eeuw begon door te breken, duurde het tot omstreeks 1875 alvorens in Neder- landsch-Indië de triangulatiegegevens bij de kaarteering op juiste wijze werden gehanteerd. In het begin van de primaire en secundaire triangulatie van Java (uitgevoerd van 1853 tot 1881) was men nog de meening toegedaan, dat de triangulatie slechts diende om den trouwen en kundigen opnemer te onderschei den van den ontrouwen en onkundigen en het motto luidde in dien tijd klaar blijkelijk: „eerst kaarteeren, daana trianguleeren". Het onjuiste begrip, dat tijdens de triangulatie van Java bij de topografen heerschte omtrent bet nut van de driehoeksmeting, was dan ook ongetwijfeld het gevolg van het feit, dat toenter tijd de triangulatie werd uitgevoerd door den „Geographischen dienst van het Dept. van Marine, terwijl de topografische kaarteering werd verricht door per soneel van het Dept. van Oorlog. Aan den simpelen gedachtcngang kwam om streeks 1883 een einde toen na de opheffing van den Geographischen dienst een speciale „Tri ang ulatie-a f dcc ling' werd opgericht. Toch moet worden opge merkt, dat met de oprichting van deze „Triangulatie-afdeeling" de ideale toe stand voor wat betreft de organisatie van het geheele complex van werkzaam heden, dat met een goede topografische kaarteering samenhangt, nog niet werd bereikt. Wel is waar was het denkbeeld verlaten, dat de driehoeksmeting op de kaarteering zou moeten volgen, maar het desideratum, dat de driehoeksmeting geruimen tijd, op zijn minst 4 a 5 jaar, aan de opneming moet voorafgaan, is tengevolge van personeelsgebrek tot op heden nog niet bereikt. De overplaatsing in 1916 van de Triangulatiebrigade naar Batavia, het We tenschappelijke Centrum van Ned.-Indië, stelde de brigade in staat haar werk zaamheden uit te breiden op ander gebied dan uitsluitend driehoeksmeting en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 7