171 kon bovendien geprofiteerd worden van de nabijheid van het Kon. Magnetisch en Meteorologisch Observatorium en de Bosscha Sterrenwacht. Door de aan wezigheid in 1926 van de mcctploeg der Triangulatiebrigade op de Bosscha Sterrenwacht was deze laatste in de gelegenheid deel te nemen aan de Inter nationale Lengtebepaling van 1926; voor de herhaling hiervan in 1933 werd op nieuw een meetploeg van de triangulatiebrigade ter beschikking gesteld van de Ned. Ind. Sterrenkundige Vereeniging. Met de samenwerking tusschen deze vereeniging en de Triangulatiebrigade houdt ook nog verband de oprichting van het Internationaal breedtestation Ba tavia, als onderdeel van deze brigade. Het vliegveld te Tjililitan werd gekozen als plaats voor dit breedtestation, waar dan ook sinds 16 September 1931 de breedtewaarnemingen onafgebroken plaats vinden met het doel gegevens te verzamelen voor de breedtevariatie nabij den equator. In 1925 maakte de brigade een aanvang met de primaire nauwkeurigheids waterpassing van Java, welke evenwel in 1931 moest worden gestaakt wegens de toen doorgevoerde bezuiniging. Van 1896 af is de polyederprojectie de gebruikelijke projectiemethode; daar vóór werd of heelemaal geen projectie, dan wel die van Bonne toegepast. De thans uitgevoerde triangulaties kunnen voor wetenschappelijk werk inte ressante objecten vormen, bijv. voor graadmeting vormt de aaneengesloten pri maire triangulatie over Sumatra-Java-Kleine Soendaeilanden een schitterend ob ject, daar ze na doortrekking in de toekomst tot aan de Tanimbar eilanden een boog langs den equator omvat van rond 4500 km. Daartoe zullen in het net diverse astronomische (Laplace) punten moeten worden ingeschakeld, terwijl op Sumatra en de Kleine Soenda eilanden het aantal bases zal moeten worden uitgebreid. Wordt bovendien de aansluiting van de triangulatie van Sumatra met die van de Federated Malay States tot stand gebracht, dan verkrijgt de triangulatieketting over Sumatra-Java-Kieine Soenda eilanden daardoor boven dien internationale wetenschappelijke beteekenis. De triangulaties van Celebes en Borneo zijn van belang voor een onderzoek naar den vorm der geoïde ter plaatse. De aandacht wordt gevestigd op de wensehelijkheid, Ternate door middel van een primaire driehoeksketting te verbinden met het driehoeksnet van Noord Celebes, teneinde de werking van de tusschen deze beide eilanden loopende plooiing der aardkorst (de lijn van negatieve zwaartekrachtsanomaiieën van Vening Meinesz) te bestudeeren. Tenslotte wordt opgemerkt hoezeer het be treurd moet worden, dat in een geophysisch zoo sterk gestoord en daarom gra- vimetrisch zoo belangrijk gebied als Ned.-Indië tot op heden door de Trian gulatiebrigade nog geen aandacht kon worden besteed aan het zwaartekrachts- onderzoek te land als aanvulling op het door Prof, dr. ir. F. A. Vening Meinesz uitgevoerde gravimetrisch onderzoek in de Indische wateren. Tenslotte eenige technische gegevens. De totale meetfout in de vereffende primaire richting bedraagt volgens de stationsvereffening 0",20—-0",35; volgens de driehoekssluitfouten 0",40—0",50 en volgens de vrije netsvereffeningen 0",450",50. De relatieve middelbare meetfout der basismetingen varieert voor Java (Rep- sold-toestelvan (0,08—0,59) X 10—6, en voor de met 2 invardraden en Jade-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1939 | | pagina 8