VERSCHILLENDE ONDERWERPEN 124 Berichten. het totaalbedrag der nieuwe hypotheken in dit jaar in de groep 55'/2 voor komt. Verschillende omstandigheden zijn oorzaak, dat het rentetype voor scheeps- hypotheken in den regel hooger is dan voor hypotheken op onroerende goederen. Zoo hebben gebouwde eigendommen een langeren levensduur dan schepen, ter wijl de risico's, waaraan onroerende goederen onderhevig zijn, veel kleiner zijn dan die verbonden aan schepen. Ook is hierbij van belang, dat het gemakkelijker is toezicht te houden op den staat, waarin onroerende goederen dan waarin schepen verkeeren. Aangenomen mag worden, dat een belangrijk gedeelte van het totaalbedrag der scheepshypotheken verleend wordt door de hier te lande gevestigde scheeps- hypotheekbanken, sinds in 1899 de eerste dezer banken werden opgericht. Deze banken verstrekken evenwel ook hypotheken op buitenlandsche schepen, die niet in het scheepsregister zijn ingeschreven. Vóór 1899 werd in den regel krediet verstrekt door scheepsbouwers voor een deel der bouwkosten. In latere jaren werden deze kredieten ook nog wel verstrekt, doch meestal als tweede hypo theek, terwijl de eerste hypotheek dan verstrekt werd door de scheepshypotheek- bank. Verder blijken particulieren ook nog wel als kredietgevers op te treden, doch onderlinge vergelijking van het belang der verschillende categorieën van geldgevers zal voor het eerst over 1940 mogelijk zijn. F. H. Hypotheken, Kadaster en Grondbelasting in Nederland. Overleden op 17-5-'40 in den ouderdom van 28 jaar de teekenaar P. van Reine (199) te Utrecht. Eervol ontslag verleend op hun verzoek aan: den hypotheekbewaarder A. Buning (10) te Amsterdam m.i.v. l-6-'40, den controleur der Gb. J. van Zijverden (6) te Arnhem m.i.v. l-4-'40, den landmeter G. W. Kloosterboer (8) te Deventer m.i.v. l-5-'40. Eervol ontslagen m.i.v. 16-5-'40 de teekenaar Mej. C. L. Bosch (134) te Amsterdam. Benoemd tot hypotheekbewaarder te Amster dam P. H. J. Schuijleman, ontvanger der reg. en Dom. met den pers. titel van inspecteur ter Inspectie der Succ. en Reg. aldaar; tot teekenaar m.i.v. l-5-'40 de schrijvers 2e kl. en rijksklerken der D.B. enz. of der Reg. en Dom.: K. Buur- sink, M. C. Breemans, Mej. M. C. van Male, Heijdenrijk, K. van der Starre, D. G. Keizer, W. H. Biesma, R. van Beek, T. Fijlstra, J. M. Keegel, R. M. Strijker, Mej. J. M. Schout, K.W. Afman, C. W. Vaandrager, A. A. J. Stum- pel, B. J. W. Bonder, A. W. Boelhouwer, P. Brandenburg, van der Eijk, P. Monen, E. J. Wilbrink, W. C. Luijkenaar, C. J. Vos, S. J. Aukema, A. J. Luijendijk, allen te 's-Gravenhage (blz. 19 en 20). Verplaatst de hypotheekbe waarder A. Kramer (17) van Alkmaar naar Leeuwarden; m.i.v. l-4-'40 de controleur der Gb. J. W. Roelfsema (3) van Middelburg naar Arnhem; m.i.v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 124