130 Wie denkt aan de moeiten, die het heeft gekost om het Rotter- damsche Diergaardeterrein vrij te krijgen, ter oplossing van oude verkeerskwesties, zal gereedelijk inzien, dat nu groote stadsge bieden door den oorlog vrijkomen van de bestaande bebouwing, de gelegenheid moet worden benut ook zooveel mogelijk al de oude vraagstukken tot een oplossing te brengen. Zoodat ook hier kan gelden het bekende: „A quelque chose malheur est bon." In het verleden werden andere plaatsen door groote rampen getroffen, waardoor problemen van wederopbouw ontstonden van dezelfde orde als thans onze aandacht vragen. San Francisco en Tokyo b.v. leden van aardbevingen, Chicago kende een vrijwel totale verwoesting door brand, Reims en andere steden betaalden den tol van den oorlog 1914/18. Over de ramp van Tokyo in 1923 vonden we in de Proceedings of the World Engineering Congress Tokyo 1929 vol. IX een uit voerig artikel over de maatregelen om te komen tot een spoedigen wederopbouw, die in 1930 vrijwel was voltooid. Het belangrijkste voor ons doel vinden we in hoofdstuk VI: Land Boundary Adjustment getiteld, waaruit blijkt, dat men niet alle gronden heeft onteigend, omdat men opzag tegen de hooge kosten en omdat men de oude eigenaren en bewoners niet wilde verjagen, maar zooveel mogelijk op de oude plaatsen weer grond wilde geven, zij het dan nadat een nieuw aan alle eischen voldoend stratenplan was opgesteld en de bouwperceelen een doelmatigen vorm en ligging ten opzichte van de straatassen hadden gekregen. Daartoe werd een soort ruilverkaveling der perceelen onder nomen. Uit het artikel van Daizo Ohka, kennelijk een ingenieur, sectiechef van Openbare Werken, kunnen we alleen afleiden, dat een en ander op een Special Town Planning Act was gegrond, en dat die wet tal van gebreken vertoonde, die aanleiding tot moei lijkheden gaven. De grondslag schijnt te zijn geweest, evenals bij de Duitsche Lex Adickes, dat ieder, die een stuk grond aan een straat bezat, daar of zeer dicht in de buurt ook weer een stuk grond aan een straat terug moest hebben. In Tokyo begon men met van alle perceelen bouwterrein 10 gratis op te eischen voor de verbreeding en verbetering van stra ten, pleinen enz. Was er hier en daar meer noodig dan werd dit

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 130