131 betaald of in rekening gebracht bij de uiteindelijke toewijzing. In De Ingenieur van 31 Mei 1940 vindt men op blz. 184 nog een mededeeling over de toewijzing, nadat het nieuwe plan was vastgesteld. Een bezitter van een hoekperceel kreeg het overeen komstige nieuwe hoekperceel toegewezen, de buren schoven op, waarbij dan wel eens bleek, dat er plaats te kort kwam. Deze eigenaren moesten dan tevreden worden gesteld in een naburig blok. Het is licht in te zien, dat hierbij tallooze moeilijkheden zijn gerezen, zoodat het verwonderlijk mag heeten, dat slechts 0,27 der 14.400 eigenaren in Tokyo onwillig bleven en met den sterken arm tot medewerking moesten worden gedwongen. Een groot verschil met wat b.v. in Rotterdam zal gebeuren komt ons voor te zijn, dat hier alle opstal reeds als puin is onteigend bij besluit van den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw. Dit is geschied om het puin met den grootst mogelijken spoed te kunnen opruimen. Ondanks het feit, dat er dagelijks ruim 20.000 man en 1400 auto's in gebruik zijn, zal het tot ongeveer 1 Januari 1941 duren, alvorens het puin zal zijn geruimd. Terwijl we dit schrijven lezen we in de courant, dat waarschijn lijk zeer spoedig alle grond in Rotterdam ook zal worden ont eigend krachtens besluit van den Regeeringscommissaris voor den W ederopbouw. Deze ontleent de bevoegdheid daartoe aan een Besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 24 Mei 1940, S. O. 552. In art. 5 van dit Besluit leest men, dat de onteigening van roerende of onroerende zaken geschiedt door aanzegging van den Regeeringscommissaris aan den Burgemeester. De eigendom gaat over vrij van alle lasten en rechten. Volgens nader te stellen rege len wordt door een aan te wijzen instantie een redelijke vergoeding toegekend. Met de rechten van hypotheekhouders en andere recht hebbenden wordt bij de toekenning zooveel mogelijk rekening ge houden. Art. 6 bepaalt, dat in alle moeilijkheden bij de uitvoering wordt voorzien door den Regeeringscommissaris, terwijl tegen deze voor zieningen geen rechtsvorderingen zijn toegelaten. De oplossing van vele vraagstukken zal op deze wijze zeer wor den vereenvoudigd. We hadden bereids overwogen, dat integrale toepassing van onze Onteigenings- en Woningwet te groote ver tragingen zou scheppen, zoodat men wel naar andere mogelijk-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 131