135 zeer grove onbillijkheden daardoor kunnen worden vermeden en de moeilijkheid, ja onmogelijkheid van het eenigszins zuiver schat ten van goodwill uit ligging en stand wordt vermeden. Men bedenke ook, dat de overdracht dan voorloopig zou kun nen worden opgeschort en dat de bestaande hypotheken voorloopig zouden kunnen blijven rusten om later over te gaan naar de nieuwe panden. Zooals dat geschiedt bij de procedure krachtens de Ruil- verkavelingswet 1938, In Tokyo verdeelde men het gebied in 65 districten, die ieder als een eenheid werden behandeld, begrensd door de nieuwe straten. In elk district was een commissie uit de belanghebbenden, die met de openbare instanties de verkaveling voor het district tot stand bracht. Iets dergelijks zou ook hier kunnen geschieden, men zou daarvoor het begrip,,blok" uit onze wet kunnen invoeren voor elk gedeelte, dat als een op zichzelf staand geheel kan worden be handeld, waarvan tenslotte de nieuwe verdeeling in een akte kan worden vastgelegd, die na overschrijving ieders rechten bepaalt. Waar de Regeeringscommissaris voor andere gevallen reeds ver klaarde, dat de toe te kennen schadevergoeding geen aansporing moet zijn om nu maar te gaan rentenieren, maar moet worden ge bruikt voor den wederopbouw, zoo kan deze aansporing nog sterker zijn als men de menschen hun vroegeren grond zoo ongeveer kan teruggeven om daarop iets beters te bouwen. We willen hier terloops nog even de aandacht vestigen op een mogelijkheid, die bij de te verwachten stichting van hooge panden wellicht van nut kan zijn. In het buitenland kent men al sinds lang het instituut van den verdiepingseigendom. Ter uitvoering van het ruilverkavelingsidee zou men daarvan wellicht een gepast gebruik kunnen maken om de onterfden toch terplaatse een eigendom terug te kunnen geven, zonder de nieuwe plannen te veel tegen te houden. In Nederland bestaat een ruilverkavelingsdienst, die reeds kan bogen op een rijke ervaring en zeer geroemde resultaten. Al is de ruilverkaveling in het belang van den landbouw krachtens de wet van 1938 wel iets geheel anders dan wat wij hier op het oog heb ben, de grondprincipes zijn dezelfde, het groote verschil zal liggen in de waardebepaling van den inbreng. Nu men waarschijnlijk overgaat tot totale onteigening van den grond, zooals we boven aangaven, zou hieraan een restrictie moeten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 135