142 Literatuuroverzicht (boekbeoordeeling). J. H. J. W. E. Kremer, Inspecteur der Dir. Bel., Inv. en Acc. Wet op de Grondbelasting. Serie De Belastingwetgeving D. B. No. 9. 180 blz., 16 X 23 cm, J. Noorduyn en Zoon N.V., Gorinchem 1940. Ing. 3.50, gec. 3.90, ing. met wit papier doorschoten ƒ4.10, gec. id. 4.50, losbladig in drukknoopband 4.50, id. in schroefbusband ƒ5.-. Wederom een commentaar op de Wet van 1870, die een plaatsje zoekt te vinden, blijkens het prospectus, op de studeerkamers van belastingambtenaren, landmeters, belastingconsulenten, notarissen en advocaten. Vooraf gaat een Inleiding, die in 14 bladzijden een overzicht geeft van de geschiedenis der grondbelasting, van de wet van 1870, van de herzieningen en van de inrichting van het Kadaster, terwijl aan het slot modellen van een legger artikel, een kaart 93 en een staat 75 zijn opgenomen. Hierbij wordt verwezen naar de gangbare litteratuur over deze onderwerpen. In dit korte bestek is voor een buitenstaander een duidelijke uiteenzetting ge geven van de betrekkelijke registers en de bewerking van akten aan de Bewaring en bij den Landmeetkundigen Dienst, terwijl ook nog de aard van ons publiciteits- stelsel (hier kadaster genoemd) wordt besproken. De wet van 1870 is artikelsgewijze behandeld. De tekst van elk artikel wordt gegeven, gevolgd door genummerde noten, waarin aanteekeningen over de on- derdeelen van den tekst, die aanleiding geven tot commentaar. Talrijke verwijzin gen naar litteratuur, administratieve beslissingen, resoluties e.d. vindt men hier. Toch wordt niet meer gegeven dan noodig is om duidelijk te maken hoe de op vattingen terzake zijn. Dat ook steeds wordt verwezen naar de Instructie Grond belasting zal nuttig blijken voor de ambtenaren, die het werk willen gebruiken, evenals het overzicht der vrijdommen, waarin men alle verschillende termijnen voor ongebouwd en gebouwd in een tweetal staten verzameld vindt. De In structie zelf is ook geheel opgenomen, evenals de voorschriften omtrent jacht en ruilverkavelingsrente. Een alfabetisch register verhoogt de bruikbaarheid van het werk, dat in tal van uitvoeringen, ook losbladig in drukknoop- en schroefbusband verkrijgbaar is voor niet te hoogen prijs (ƒ3.50 tot 5.00). Voor de praktijk en de studie een zeer bruikbaar boek over een belangrijk belastingonderwerp, dat door den uitgever ook typografisch goed is verzorgd. Juli 1940.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 142