149 e. Er is geen overtollig gegeven. Op de bewerkingen is geen con trole. De berekening door voorwaarts insnijden met één reken machine dient dan ook door 2 personen onafhankelijk van el kaar te worden uitgevoerd. F. H ar kink. Landmeter van het Kadaster te Rotterdam De Brunsviga-Coördinatenmachine. Ten vervolge op het samenvattende en instructieve artikel van Scheffer op blz. 99 e.v. van dezen jaargang, handelende over de algebraïsch werkende enkele rekenmachine en verschillende land meetkundige berekeningen, die daarmede uitgevoerd kunnen wor den, moge hier een beschrijving gegeven worden van de op mijn aanwijzingen geconstrueerde Brunsviga-coördinatenmachine en eenige van haar toepassingsmogelijkheden. Een en ander is reeds eerder beschreven in mijn artikel Die Brunsviga-Koordinaten- maschine, opgenomen in Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, jaargang 1939, blz. 597 e.v. en 613 e.v. De coördinatenmachine hieronder afgebeeld, is een dubbelma- chine met 18 cijfers in de resultaatregisters, een teekenhefboom op de dekplaat van de rechtermachine (links van het omwentelings- register), een teekenknop aan den linkerkant van de linkermachine en, behalve de gewone draaikruk, een tweede draaikruk aan den linkerkant, waarmede de linkermachine onafhankelijk van de rech termachine bediend kan worden. Van dit nieuwe model zijn in Nederland thans twee exemplaren in gebruik en is een derde exem plaar in bestelling. De koppelhefboom (midden tusschen de contróleregisters der in- stelborden) kan vier verschillende standen innemen, aangeduid op de dekplaat door de teekens O (groen), j,j>, O (wit) en j"t. Verschuift men eerst den gekartelden koppelring (aangebracht op de as van de linkerdraaikruk) naar links en plaatst men daarna den koppelhefboom op de groene O, dan bestaat de machine uit twee enkele algebraïsche machines, die afzonderlijk bediend kun nen worden. Op elk van de beide machines kan een getal in het resultaat-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 149