151 register gebracht worden door draaien van de gummi wieltjes, aan gebracht onder het resultaatregister, en tegelijkertijd drukken op den hefboom, die zich links onder het resultaatregister bevindt. Heeft men de volgorde van koppelen met koppelring en koppel hefboom volgens bovenstaand voorschrift niet in acht genomen, en is daarbij het dan even losstaande linkerinstelwerk om zijn as ge draaid, waardoor zoowel koppelring als koppelhefboom niet meer te bewegen zijn, dan wordt het linkerinstelwerk met behulp van den koppelring gedraaid, zoo lang tot de twee groene punten op de lin kerdraaikruk naast elkander liggen. Moet op beide machines een gelijk aantal omwentelingen plaats vinden, of m.a.w. moet in beide omwentelingsregisters hetzelfde ge tal verschijnen, dan wordt de machine als dubbelmachine gebruikt, d.w.z. beide machines worden aan elkaar gekoppeld en de draaiing heeft alleen met de rechterdraaikruk plaats. Voor dit aan elkaar koppelen geldt deze algemeene regel: Staan teekenknop en teekenhefboom beide op of beide op dan gelijk koppelen, d.w.z. koppelhefboom op Zijn de teekens van teekenknop en teekenhefboom ongelijk, dan ongelijk koppelen, d.w.z. koppelhefboom op J,|. Na het plaatsen van den koppelhefboom op de juiste plaats, wordt de koppelring naar rechts verschoven, indien deze links staat. Is de koppeling juist geschied, dan vertoonen na de een of an dere bewerking beide omwentelingsregisters altijd hetzelfde getal. Dit is een zeer belangrijke controle. Indien men zich steeds aan dezen zeer gemakkelijken koppelregel houdt en alle getallen op de beide machines met hun juiste teekens instelt, behoeft men verder slechts op de rechtermachine algebraïsch te werken: de linkermachine werkt vanzelf algebraïsch mee. Alle tot nu toe voor dubbelmachines gebruikelijke teekenregels en -tabel len kunnen vervallen, indien men slechts vertrouwd is met het al gebraïsch rekenen op de enkelvoudige machine. Het gebruik van de linkerdraaikruk is slechts zelden noodzake lijk, bv. bij de iteratiemethode (zie hieronder). Meestal laat de be rekening het toe, eerst een bewerking op de linkermachine te doen in aan elkaar gekoppelden toestand met nul op het rechterinstel- bord, daarna schoonmaken van rechteromwentelingsregister, loskop pelen (door uitsluitend den koppelhefboom op de witte O te zet ten), waarna een bewerking op de rechtermachine kan volgen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 151