159 l. het rechterresultaatregister zoo goed mogelijk gelijk maken aan de ordinaat van het eindpunt; de omwentelingsregisters geven nu links en rechts de verbete ringen aan, die resp. aan alle sinussen en cosinussen uit het hoofd aangebracht worden bij de volgende bewerking; m. instelborden en omwentelingsregisters schoonmaken; n. van het nog in de resultaatregisters staande eindpunt uit, gaat men terug naar het beginpunt met de verbeterde sinussen en cosinussen en telkens de tegengestelde waarde van de gemeten lengte in de omwentelingsregisters. De resultaatregisters geven dan achtereenvolgens de gezochte coördinaten van de veelhoeks- punten. Men moet precies op de coördinaten van het beginpunt terugkomen. o. Tenslotte desgewenscht controle met contrölecoördinaten. (De contrölecoördinaten van een punt zijn X' X Y en Y'= X Y. Elke coördinatenberekening kan gecontroleerd worden door de berekening te herhalen met de contrölecoördinaten van de gegeven punten, de met 50 gr verminderde gegeven argu menten en de met 1^2 1,414214 vermenigvuldigde gegeven lengten. De contröleberekening levert op: de contrölecoördina ten van de gevraagde punten, de met 50 gr verminderde ge vraagde argumenten en de met 2 vermenigvuldigde gevraagde afstanden.) Ter controle van den veelhoek behoeft men alleen met de controleordinaten te werken; men vermindert elk argu ment met 50 gr, vermenigvuldigt alle lengten met 1,414214, be paalt de contröleordinaat (X Y) van het beginpunt, berekent den veelhoek nogmaals, echter alleen voor de ordinaten, uit de contröleordinaat van het beginpunt, de contröleargumenten en de contrölelengten. Van de contröleargumenten behoeft men dus slechts de cosinussen op te zoeken. De contröleordinaten, die men dan vindt, moeten dan, behoudens zeer kleine afron dingsverschillen, elk gelijk zijn aan de som van de coördinaten van het bijbehoorende punt. Rotterdam, Juni 1940.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 159