15 schillende standen van de meetrol. Volstaat men met twee plani- metreeringen en is de eerste eindailezing geweest 36243 (waarvan dus de cijfers 24 op de meetrol zelf zijn afgelezen), dan zorge men, dat de meetrol bij de tweede beginallezing ongeveer op 74 staat (74 ligt nl. diametraal tegenover 24 op de meetrol), wat men bereikt door eenige willekeurige bewegingen met de stift of loupe te maken. Dit is beter dan het met de hand draaien van de meetrol (waarbij men in geen geval den metalen rand mag aanraken), omdat men deze daartoe zou moeten oplichten, wat het gevaar oplevert, dat men het telwerk uit de hand laat vallen. Vooral bij den schijfpoolplani- meter is dit gevaar niet denkbeeldig. De rand van de meetrol en de werkschijf kunnen daardoor beschadigd worden. 5. De krimping wordt op de bekende manier in rekening ge bracht: men bepaalt in twee onderling loodrechte richtingen de krimpingen p en q en vermeerdert de gevonden oppervlakte met (p q) Is de teekening voorzien van een nauwkeurig rui- tennet, dan verdient het aanbeveling de relatieve planimetreering toe te passen, d.w.z. met een willekeurige omlooparminstelling pla- nimetreert men ruit en perceel. Vindt men daarbij resp. N en N' noniuseenheden en is de oppervlakte van de ruit Q, dan is de op- N' pervlakte van het perceel: ^t"Q- De krimping behoeft dus niet bepaald te worden. Vooral als men de opgegeven omlooparminstel- lingen niet vertrouwt, is dit de aangewezen weg om een nauwkeurig resultaat te verkrijgen. De omschrijving van alle bovenstaande voorschriften geeft den indruk, dat het opvolgen daarvan omslachtig en tijdroovend is. Dit is echter geenszins het geval. De opstelling met behulp van den poolzoeker en het in acht nemen van de verschillende gebruiks voorschriften vorderen nauwelijks meer tijd dan een willekeurige werkwijze en geven daarentegen vele waarborgen voor een nauw keurig resultaat. Het vervaardigen van poolzoekers voor den com- pensatiepoolplanimeter acht ik niet noodig; dit instrument laat zich gemakkelijk genoeg verplaatsen. Rotterdam, December 1939. ki

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 15