160 Literatuuroverzicht. 1. Boekbeoor deeling. General Georges Perrieri Petite Histoire de la Geodesie. (Comment l'homme a mesuré et pesé la Terre). 188 blz. 12 X 19 cm, 9 fig. Uitgave „Alcan" der Presses universitaires de France in de serie „Nouvelle collection scientifique". Prijs 20 fr. De schrijver, in internationale geodetische kringen welbekend als secretaris van de „Association de Géodésie" der „Union géodésique et géophysique inter nationale", heeft in dit, wat betreft uitvoering, formaat enprijs weinig pre tentieus boekje een schat van geschiedkundige gegevens verzameld omtrent graadmetingen en zwaartekrachtsonderzoek als methoden voor de bepaling van vorm en afmetingen van onze planeet. Hij stelt zich daarbij zuiver op het standpunt van den geodeet wat nog geaccentueerd wordt door de voetnoot op blz. 1 zoodat bv. het nut van het zwaartekrachtsonderzoek voor de oplossing van geo- physische problemen in deze publicatie niet in beschouwing wordt genomen en de theorie der isostasie er slechts even in wordt genoemd. Na een voorwoord, waarin doel en indeeling der geodesie verdeeling der aarde) in mathematische of meetkundige geodesie (graadmetingen) en physische of dynamische geodesie (zwaartekrachtsonderzoek voor de vormbepaling der niveauvlakken) worden toegelicht, geeft de schrijver achtereenvolgens in 3 hoofd stukken de geschiedenis der geodesie in de XVIIde en XVIIIde eeuw, de XIXde eeuw en de „époque contemporaine" of XXste eeuw. In eerstgenoemde periode is de physische geodesie nog niet van eenige beteekenis, zoodat het eerste hoofd- stuk zich, behalve met de theorieën van Newton, Huyghens en Clairaut en de latere van d'Alembert en Laplace, hoofdzakelijk en zeer gedetailleerd bezighoudt met de in die periode voornamelijk door Fransche geodeten uitgevoerde graad metingen. Het hoofdstuk wordt besloten met een overzicht van den stand der geodesie op het einde van de XVIIIde eeuw. In de XIXde eeuw komt naast de mathematische ook de physische geodesie tot ontwikkeling, zoodat in het tweede hoofdstuk, behalve de graadmetingen in de richting van den meridiaan en van de parallel en de vereffening daarvan door Bessel en Clarke, ook in beschouwing worden genomen de absolute en relatieve bepaling van de versnelling g der zwaartekracht, de methoden voor de reductie der gemeten g waarden tot de overeenkomstige waarden go op de geoïde, de bepaling van de normale versnelling op de spheroïde en van de afplatting van de laatste en ten slotte de bepaling van de afstanden N tusschen spheroïde en geoïde met behulp van de formule van Stokes. Verder worden in dit hoofdstuk de schietloodafwijkingen behandeld, definities gegeven van astronomische en geo detische lengten, breedten en azimuts (waarbij evenwel de primitieve fig. 6 als ruimtelijk bedoelde toelichting wel eenigszins te kort schiet) en zijn ook de be kende formules opgenomen waaronder de vergelijking van Laplace die het verband geven tusschen de schietloodafwijkingen en de genoemde grootheden. Een korte bespreking van de astronomische methoden voor de bepaling van de halve groote as a en de afplatting a der ellipsoïde uit de onregelmatigheden in de maanbeweging en uit de maanparallax, benevens een résumé van de bereikte

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 160