172 stemmingen zoodanige bepalingen gegeven zijn, dat een Ruilver kaveling nu eerder aangenomen is dan onder de wet 1924. Verder komen nu de z.g. administratieve kosten, waaronder begrepen die van het Kadaster, ten laste van het Rijk. Als men dan nog weet, dat voor de kosten der uitvoeringswerkzaamheden (het maken der wegen en het graven der waterloopen en kavelslooten) tot 100 subsidie in de arbeidsloonen wordt gegeven, dan is het niet te ver wonderen, dat de in 1935 ingestelde nieuwe Centrale Cultuurtech nische Adviescommissie (tevens optredende als Centrale Commis sie voor Ruilverkaveling) een vruchtbaar terrein vond voor haar propaganda, welke ten slotte het gevolg had, dat nu zoo vele aan vragen binnenkomen. Zelfs zoo vele, dat de Commissie genoodzaakt zou kunnen worden voor zekere objecten een voorrang te bepalen, want een aangevraagde Ruilverkaveling is nog niet een uitge voerde! Zooals voor de lezers van dit tijdschrift bekend mag worden verondersteld, was vroeger het Secretariaat der Centrale Commis sie voor Ruilverkaveling ondergebracht bij de Ned. Heide Mij. Dit semi-officieele lichaam slaagde er in tal van ruilverkavelingsaan- vragen te verkrijgen en tot een stemming met gunstigen uitslag te brengen, waarna onder leiding van de Centrale Commissie, de Plaatselijke Commissies met de Landmeters-deskundigen voor een goede uitvoering zorgden. Door de omstreeks 1930 heerschende landbouwcrisis en het stopzetten van het Rijkssubsidie voor de pro paganda aan de toenmalige Centrale Commissie, werd het voor het Secretariaat steeds moeilijker om nieuwe aanvragen te verkrij gen en scheen de Ruilverkaveling in een impasse te zullen geraken. Totdat de Regeering een koerswijziging nam ter zake van de ruilverkaveling, deze cultuurtechnische verbetering sterk ging sub sidieeren en een Rijksdienst, den Cultuurtechnischen Dienst in stelde met daarnaast de Centrale Cultuurtechnische Adviescommis sie (later veranderd in Centrale Cultuurtechnische Commissie) Deze koerswijziging sproot ook voort uit het inzicht, dat de ruil verkavelingen prachtwerkobjecten opleveren voor de werkeloozen en gezien de tegenwoordige omstandigheden, is het niet te ver wonderen, dat men alles in het werk stelt, de ruilverkavelingen nog meer uit te breiden en te versnellen. In het begin had de Centr. Cult. Adv. Comm. nog niet de ver- eischte outillage om de aanvragen alle naar behooren te verwerken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 178