173 zoodat deze slechts uiterst langzaam tot stemming kwamen en dit had weer tot gevolg, dat de kadastrale ruilverkavelingsbureaux zon der al te omvangrijke uitbreiding de gestemde en aangenomen ob jecten konden verwerken. In deze periode deed de Directeur van den Cultuurtechnischen Dienst een poging om de Ruilverkavelingslandmeters ook in de voorbereiding en propaganda te mogen betrekken. Het Departement van Financiën meende hierop geen algemeen toestemmend antwoord te kunnen geven. Incidenteel zijn echter eenige ruilverkavelingen (bijv. Staphorst West, Nuth, Huizenbeemd) door de Ruilverkave- lingslandmëters voorbereid en tot een gunstige stemming gebracht. Hoe meer echter het Secretariaat der Centr. Cult. Comm. zich inwerkte en uitbreidde, hoe meer ruilverkavelingen voorbereid wer den en tot stemming kwamen en spoedig werd de situatie aldus, dat zonder belangrijke uitbreiding de kadastrale Ruilverkavelings bureaux de objecten niet zouden kunnen verwerken. Zelfs met de groote uitbreiding, welke onlangs plaats vond, zal het moeilijk zijn, alles te verwerken, daar men maar niet voetstoots beschikt over volledig ingewerkte deskundigen. Want de toevloed van aanvragen neemt juist nu, tengevolge van de bijzondere omstandigheden waaronder wij leven, nog sterk toe. Deze omstandigheden eischen sterke productievermeerdering en op name binnen zeer korten tijd van nog ca 40 000 man in productief werk. En daarvoor wordt vooral gedacht aan ruilverkaveling; im mers deze behoort tot de meest dankbare cultuurtechnische ver beteringen. Zij is een all-round" verbetering, in tegenstelling met de meer eenzijdige, zooals ontwatering, wegenaanleg, ontginning enz. Zij maakt, dat na haar toepassing volledig profijt kan worden getrokken van het productievermogen van den bodem en deze voordeelen worden verkregen zonder dat te diep in de eigendoms verhoudingen wordt ingegrepen en zonder dat de bestaande land bouwbedrijven worden vernietigd of in sterke mate worden ont wricht. En zij geeft blijvende werkverruiming. Zoo wordt dus de kadastrale Ruilverkavelingsdienst vrij plotse ling voor een taak gesteld, die hij in zijn oorspronkelijke bezetting niet kan verwerken. Eind 1940 zal er rond 25000 ha in bewerking zijn. Op grond van de van meet af aan bijgehouden verslagen van de Ruilverkavelings werkzaamheden is gebleken, dat de jaarproductie van 1 Landmeter

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 179