175 Groningen zijn momenteel verbonden: 27 Landmeters, 16 Veld- assistenten, 23 Teekenaars (in opleiding voor Veldassistent)20 Teekenaars en 5 Schrijvers, zoodat verwacht kan worden, dat in de toekomst nog nadere maatregelen noodig zullen zijn. Men over weegt om dan nog bureaux te vestigen te Haarlem en Breda. Momenteel werken ook verschillende meetploegen van den Meet- kundigen Dienst van den Rijkswaterstaat in de ruilverkavelings objecten. Dit compenseert eenigszins de stagnatie, welke voor de ruilverkaveling voortvloeit uit het feit, dat het vervaardigen van kaarten door middel van luchtfotogrammetrie nu uitgesloten is. Het is niet te sterk uitgedrukt te zeggen, dat hier voor het Ka daster een belangrijke taak ligt en voor alle daarbij betrokken ambte naren een mooi werk. Immers het werk vordert alle capaciteiten der daarin werkzame ambtenaren, omvat het kadastraal-technische werk in vollen omvang en vergt ruim inzicht in de cultuurtechniek. On danks de bescheiden „wettelijke" plaats is de Landmeter-deskundige de ziel en spil der onderneming en wanneer hij, met de toegewijde medewerking van het hem toegevoegde personeel, deze tot een goed einde gebracht heeft, is het voor allen een innerlijke voldoening aan een zoo nuttig werk meegewerkt te hebben en daarvan de resultaten te mogen aanschouwen. Het is een werk dat de inzet van de volle persoon vraagt en nimmer tot „schablone"-werk wordt, daar elke ruilverkaveling naast de steeds weer voorkomende onderdeelen, bij zonderheden biedt, die het werk levendig en aantrekkelijk houden. Is het de eene maal een recht van aardhaling, dat bijzondere ver wikkelingen brengt, een ander maal zijn het voor- en naweiderech- ten welke afgekocht moeten worden. Dan weer komt de aanleg van een Rijksweg het ruilverkavelingswerk doorkruisen, of de ontbos- sching van terreinen de moeilijkheden vergrooten, terwijl nu weer de ontginning van complexen door verlaging van het waterpeil de aandacht vraagt. Ook in de werkwijze tot uitvoering der Ruilverkavelingswet is langzamerhand verandering gekomen. Bestond er eerst een neiging om de zaken zoo eenvoudig mogelijk te houden en daardoor de kosten zoo laag mogelijk, tegenwoordig is het streven om uit de ruilverkaveling te halen wat er in zit, want de wet geeft mogelijk heden tot verbetering, welke niet dadelijk terugkeeren als eenmaal de ruilverkaveling beëindigd is. Zoo werden in het begin slechts eenvoudige onverharde landwegen aangelegd, terwijl tegenwoordig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 181