180 „het recht van voor- en naweide toekomende aan de burgers van Elburg en uitgeoefend door de veehoudende burgers van Elburg, rustende op de perceelen Om een vertegenwoordiging van deze weidegerechtigden te heb ben en een lichaam, dat de toe te wijzen kavels in eigendom zou verkrijgen, werd voorgesteld een „stichting" in het leven te roepen, hetwelk de te verkrijgen onroerende goederen zou beheeren. Deze ideeën konden langzamerhand wat meer genade vinden in de oogen der Elburgers en werden met hen in langdurige en bewo gen vergaderingen besproken door de Plaatselijke Commissie en deskundigen, maar toen eenmaal, zij het na eindelooze berekeningen en besprekingen, de verhouding van het profijt van de Mheen tus- schen de eigenaren en de weidegerechtigden werd vastgesteld op 58 42 en deze geheele materie ter visie werd gelegd, mocht de Plaatselijke Commissie het genoegen smaken, dat geen enkel be zwaar werd ingediend en de voorgestelde regeling wettelijk vast stond! De verdere afwikkeling kon nu een vlot en kalm verloop hebben. Het voorloopige plan van wegen en waterloopen (fig. 2) was niet geschikt om aan de Mheenstichting groote aaneengesloten complexen toe te deelen. Het toekomende deel van de Mheenstich ting zou ca 30 ha bedragen. Toedeeling in één perceel met daarop weer toepassing van de gemeenschappelijke beweiding zou natuurlijk voor dit complex de oude nadeelen in nog scherperen vorm naar voren brengen. Daar om werd het complex door verdeeling in 6 perceelen met een eigen landweg) een goede ontwateringsmogelijkheid gegeven, terwijl in den stichtingsbrief werd voorgeschreven, aan den landbouwconsu- lent advies te vragen omtrent het in goeden cultuurtoestand brengen van de kavels. Verder werden als exploitatiemogelijkheden aan gegeven: verhuur der perceelen of gereglementeerde beweiding, ter wijl tevens in den stichtingsbrief vermeld werd de verdeeling van de exploitatieoverschotten onder de gerechtigden. Fig. 3 toont de nieuwe verdeeling (door den nieuwen weg Zuidoostwaarts is het terrein nog meer ontsloten), welke eveneens zonder bezwaarschriften tot stand is gekomen. Reeds nu, na een eenjarig gebruik, is gebleken, dat de nieuwe verdeeling groote voor deden aan allen geeft, terwijl de opbrengsten bij een goede be handeling nog belangrijk kunnen stijgen. De rust is in Elburg niet alleen teruggekeerd, men kijkt nu in de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 186