De Landmeter en de Ruilverkaveling. 181 omgeving reeds uit naar nieuwe objecten om deze van de voordeelen van de ruilverkaveling te kunnen laten profiteeren. Gebleken is, dat men ook oude, geschiedkundig eerbiedwaardige rechten kan laten bestaan, mits men de uitoefening daarvan weet aan te passen aan het moderne gebruik van den bodem. Het recht, ontleend aan den schenkingsbrief uit de 14de eeuw, blijft bestaan, de uitoefening daarvan wordt beheerscht door den stichtingsbrief van 1940! C. Krombeen, Landmeter van het Kadaster te Arnhem Na enkele jaren als toegevoegd landmeter en landmeter-deskun dige bij de ruilverkaveling (r.v.k.) te hebben gewerkt, wil ik trach ten iets bij te dragen tot meerdere bekendheid van de werkzaam heden bij dezen dienst, te meer, daar dit werk thans een groote vlucht neemt, terwijl het ons, bij de r.v.k. geplaatste landmeters, in de eerste periode telkens opviel, hoe betrekkelijk onbekend wij met dit werk waren. Deze werkzaamheden nu zijn te verdeelen in: I. De voorbereiding van het aangevraagde object. II. De uitvoering van de ruilverkaveling. I. Nadat een aanvraag tot ruilverkaveling bij Gedeputeerde Staten (G. S.) is ingediend, stellen deze de aanvraag in handen van de Centrale Cultuurtechnische Commissie (C.C.C.). Deze Commissie belast een cultuurconsulent of in bijzondere ge vallen een landmeter van het Kadaster, om in nauw contact met het secretariaat der C. C. C. de gegevens te verzamelen, die zij noodig heeft voor haar advies aan G. S„ hetwelk wordt uitgebracht, alvorens G. S. de stemmingsvergadering uitschrijven. Zoo is in de afgeloopen jaren aan het Bureau-r.v.k. Arnhem de voorbereiding verricht van de blokken ,,Nuth' en „Huizenbeemd te Oss; hiervan was vooral het eerste een interessant object, daar het gelegen is in het vrij sterk geaccidenteerd landschap van Zuid- Limburg. Tot de taak van den voorbereider behooren: a) Het instellen van een onderzoek naar de begrenzing van het aangevraagde blok,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 187