187 over geen inlichtingen waren te verkrijgen. In een boedel waren met anderen deelgerechtigd twee zusters met precies denzelfden naam. Hypotheken vanaf 1879 drukken op de perceelen; van sommige wist de eigenaar niets af. Maar ook de rechten, die niet in de kadastrale registers zijn ver meld, moeten opgespoord worden, zooals weiderechten, recht van aardhaling voor herstel van dijken en kaden, kooirecht, huur- en pachtrechten. Voor rechten, welke den eigenaar hinderlijk zijn, wordt een betere regeling gezocht. Zoo is in het blok ,,de Mheen" onder Elburg het voor- en naweiderecht ten behoeve van de veehoudende inwoners van Elburg rustend op het heele blok, omgezet in een eigendoms recht op een gedeelte van het blok. Het recht van aardhaling, waar door elk oogenblik grond van een willekeurig eigenaar kon worden vergraven, werd in de „Gooische Zomerkade" vervangen, door aan het Waterschap een kavel van ca 12 m breedte langs de kade in eigendom toe te wijzen, waaruit het Waterschap, naar mensche- lijke berekening, voldoende grond kan graven voor onderhoud van de kade. c) De schatting, te splitsen in: 1de z.g. proef schatting, 2) de eigenlijke schatting. 1Bij de proefschatting wordt door vertegenwoordigers van de C. C. C. in bijzijn van de pl. c., de schatters en den landmeter, de bodem in het blok onderzocht en een stelsel van classificatie van den grond ontworpen. Van elke klasse wordt de waarde per ha bepaald. 2) Bij de eigenlijke schatting deelen de schatters den grond aan de hand van het opgemaakte stelsel van classificatie in klassen in; dit geschiedt strooksgewijze; elke strook is ongeveer 80 m breed. De grenzen der klassen worden op het terrein uitgezet en tegelijker tijd door den landmeter opgemeten. Deze opmeting geschiedt zoo danig, dat de uitkomsten kunnen worden gekaarteerd op de oude kadastrale kaart (werkplan 1) en aan den meetkundigen grond slag op de nieuwe kaart (werkplan 2), daar de schatting den grond slag vormt zoowel voor de bepaling van ieders inbreng, als voor de berekening van de waarde, welke in nieuwe kavels aan ieder wordt toegedeeld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 193