190 met kostbare taludbekleedingen, terwijl door „wel" het waterbe- zwaar van den polder zou worden vergroot, zoodat moest worden afgestapt van het graven van de sloot. In „Lithoyen" was in het voorloopige plan een door het Water schap de Maaskant te verharden verbindingsweg geprojecteerd, die de Hertogswetering schuin kruiste. Bij nadere informatie bleek, dat een loodrechte kruising aanzienlijke besparing bij den brugbouw gaf, waartoe in overleg met „de Maaskant" dan ook werd overge gaan, door het aanbrengen van een S-bocht in den weg. Zoo worden tal van details bekeken en wordt door de pl. c. met vertegenwoordigers van de C. C. C. en deskundigen van de Heide Mij. onderzocht of er nog een betere of goedkoopere oplossing te vinden is. In vlakke terreinen met een eenvoudig stelsel van wegen en waterloopen, worden deze niet eerst op het terrein uitgezet, doch worden de vaste punten zooveel mogelijk op gelijke afstanden uit de sloot geplaatst en de wegen en waterloopen op de kaart gepro jecteerd. Uitzetting vindt dan plaats tegelijk met die van de kavel- grenzen. In terreinen waar nogal hoogteverschil optreedt en bij een min der eenvoudig stelsel van wegen en waterloopen wordt dit eerst op het terrein uitgezet, daarna opgemeten en in kaart gebracht. Deze werkwijze is natuurlijk omslachtiger. Hierna zendt de pl. c. het ontwerp naar de C. C. C., die het door haar waterschapsdeskundige doet controleeren en het daarna goedgekeurd bij G. S. indient ter vaststelling. e) Plan van ruilverkaveling. Ondertusschen is een nieuwe kaart ontstaan, waarop zijn aange bracht de omtrek van het ruilverkavelingsblok, de blokgrenzen gevormd door de wegen en waterloopen en de schattingsgrenzen (in groen), terwijl in de blokken z.g. elementen proefperceelen met een be paalde breedte) worden gevormd, waarvan de grootte en de waarde wordt bepaald. Nu wordt een aanvang gemaakt met het projecteeren van de nieuwe kavels. Hierbij dienen als basis: de wenschen van belanghebbenden opgenomen in het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 196