194 De Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant ontleende aan dit adres het volgende: ,,Eenerzijds met instemming, anderzijds niet zonder eenige bezorgdheid, heeft het bestuur van de Federatieve Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer Oost-Twenthe, omvattend de gemeenten Delden, Denekamp, Enschede, Haaksbergen, Hengelo, Losser, Oldenzaal-de Lutte en Ootmarsum kennis genomen van de plannen tot ruilverkaveling van den Usseler- esch en van andere Twentsche esschen. Ook wij zien in deze ruilverkaveling vanzelfsprekend een middel om tot een veel economischer bebouwing van de Twentsche esschen te ge raken. Ook wij zien in, dat daarmede de Twentsche boeren stand is gebaat en daarmee uiteindelijk de volksgemeenschap. Vandaar onze instemming. Ons gevoel van eenige bezorgdheid heeft betrekking op het volgende: Zooals U bekend is, vormen de Twentsche esschen een typisch element in het landschapskarakter van deze aloude, om haar natuurschoon terecht steeds meer bekend wordende landstreek. De bekoring schuilt in de eerste plaats in het uiter lijk van den Twentschen esch: de golvende hoogte, waarop het koren deint, met vergezichten rondom, met een rand van bosschen, waartusschen de eeuwenoude esch-boerderijen ver scholen gaan met prachtige wallen. Dit uiterlijk van den Twentschen esch is van geheel eigene bekoring. Doch de Twentsche esch heeft nog een andere waarde. De oude be namingen der verschillende perceelen gronds, de merkwaar dige ,,boakensde stille dikwerf „holle" weggetjes tusschen het koren, een weg met een historie als de „Helweg" dwars over den Usseleresch dit alles vertegenwoordigt een histo rische, een cultureele waarde, die eiken zoo aan traditie ge- hechten Twentenaar niet onverschillig laat. Ons gevoel van eenige bezorgdheid is gefundeerd op de vrees, dat zoowel de uiterlijke als de innerlijke waarde van de esschen door de voorgenomen ruilverkaveling zal verminderen. Het algemeen nut van deze verkaveling vooropstellend, ver oorloven we ons toch de vrijheid er bij U op aan te dringen de plannen aldus op te stellen of deze, mochten ze reeds op gesteld zijn, aldus uit te doen voeren, dat zoowel de uiter-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 200