195 lijke als de innerlijke waarde van de Twentsche esschen al thans voor een deel behouden blijft. Dit zou ons inziens kun nen geschieden door historische plaatsen als de „boakens", door aloude wegen als den Helweg op den Usseleresch, door typische esch-weggetjes en walletjes en door een enkel per ceel met een typische, uit den Germanenstaat stammenden naam te handhaven in hun huidigen toestand. Dit zou ons in ziens aan het plan in zijn algemeenheid geen afbreuk behoeven te doen, terwijl de Twentenaren er dankbaar voor zouden zijn. Ook het vreemdelingenverkeer, dat evenzeer als een alge meen belang van groote beteekenis mag worden gezien, zou er door gebaat zijn". Op onze beurt kunnen we slechts instemming met de strekking van het adres betuigen. De opstellers geven blijk van een zeer juist inzicht en er is hier geen sprake van onoverbrugbare tegenstellingen tusschen verwoede natuurbeschermers en niets ontziende ruilver- kavelaars. Men zou het adres haast overbodig kunnen achten, ware het niet. dat het toch wel goed is zoo nu en dan aan plichten ten aanzien van de instandhouding van ons Vaderlandsche natuurschoon te worden herinnerd. Het is niet het maken van deze gevolgtrekking, welke ons de pen deed opnemen. We meenden echter in dit adres een gereede aan leiding te vinden om eens nader in te gaan op de wel eens geuite meening, dat ons natuurschoon misschien juister ons landschaps- schoon ernstig door de ruilverkaveling zou worden geschaad en om daarnaast de aandacht te vestigen op de verantwoordelijkheid, welke in dit verband op den Landmeter van het Kadaster rust. In tal van kranten- en tijdschriftartikelen wordt tegenwoordig de trom geroerd om bedreiging van natuurschoon tengevolge van voorgenomen droogmakerijen of ontginningen -en ruilverkave ling wordt daarmee meermalen vereenzelvigd af te wenden. Een uiteenzetting onzerzijds mag daarom niet overbodig heeten, vooral nu de ruilververkaveling zoo'n groote vlucht gaat nemen. Het valt buiten het bestek van dit artikel om over andere cultuur technische maatregelen dan ruilverkaveling te schrijven. Bovendien is het voldoende om daarvoor te verwijzen naar de aflevering van 1 Mei 1932 van het Tijdschrift der Nederlandsche Heidemaatschap-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 203