200 Actueele vraagstukken. met betrekking tot de ontginners schreef: „Zij moeten zich verdiepen in den harmonischen samenhang van het landschap, opdat hun ar beid daarin niet tot disharmonie leide". We willen allerminst beweren, dat bij de uitvoering der ruilver- kavelingswerken steeds aan alle verlangens der natuurbeschermers is voldaan en evenmin, dat in de toekomst al hun wenschen vervuld zullen worden. De beslissing óf op bepaalde terreinen ruilverkaveling zal worden toegepast, is, behalve aan de eigenaren, ook aan Ged. Staten, daarbij voorgelicht door Centrale Commissie, Staatsboschbeheer en even tueel de Commissie-Weevers. De totstand gekomen inventarisatie van ons natuurschoon is daarbij van groote beteekenis. Een natuur beschermingswet, waarvan een ontwerp in voorbereiding is, zou vele terreinen veilig kunnen stellen. Er blijft echter steeds een voorname taak voor de plaatselijke com- missiën en in het bijzonder voor de voor bijstand aangewezen land meters van het Kadaster. De landmeter heeft gelukkig altijd het ver trouwen van het publiek gehad; ook bij ruilverkaveling zien de rechthebbenden hem als onpartijdigen behartiger van ieders be langen. Laten de natuurbeschermers er eveneens van overtuigd zijn, dat hun wenschen bij hem algeheele aandacht en vol begrip hebben en dat omtrent de wijze, waarop een ruilverkaveling wordt uitgevoerd, hunnerzijds geen ernstige bezorgdheid behoeft te bestaan. Zwolle, September 1940. W. Smit, Landmeter van het Kadaster te Amsterdam. Er is geen reden om aan te nemen, dat door de geweldige gebeur tenissen der laatste maanden de kadastrale dienst niet op de gewone wijze zal blijven functionneeren. Wat echter niet beteekent, dat deze dienst daarvan geen invloed zal ondervinden. Nemen wij het kantoor Amsterdam als voorbeeld (andere gege vens staan mij niet ten dienste), dan zien we over het eerste halfjaar 1940, vergeleken met het eerste halfjaar 1939: 1°, Stopzetting van de metingen der controleursopgaven. Bij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 208