202 „in en het vertrek uit de gemeente, ordenen en registreeren „van een verzameling kinderliedjes, ordenen bibliotheek en „archief, voltooiing van een repertorium van de Nederland- „sche dialecten en volkskunde, samenstelling eener biographie „der Nederlandsche letterkunde na 1880, het ordenen en op plakken van courantenknipsels, personalia, enz. aan het ge meentearchief, migratie-onderzoekingen, onderzoek naar de „misdadigheid in een gedeelte van Nederland, completeering „kaartencatalogus bibliotheek en leeszaal, ordenen stukken „bureau waterschapsarchieven, ordenen doopregisters van de „Waalsche kerk, inventariseeren van het oude archief, alfa betische klapper op de bevolkingsregisters van 18161861, „het maken van kaarten betreffende stedebouwkundige ont wikkeling en teekenen van woningtypen woningstichting." Ik heb dit lijstje volledig overgenomen, opdat men zich een beeld kan vormen van den aard en de belangrijkheid der werkobjecten. Maar bij ons dienstvak behoeft men niet te zoeken naar werkob jecten: het nut en de noodzakelijkheid van hermetingen is tot in den treure betoogd, en vele gemeentebesturen zijn bereid een aan deel in de kosten bij te dragen. Toch stuit alles af op de kosten in verband met de directe baten en het niet beschikbaar zijn van deskundig personeel. Maar de eisch van het direct aanwijsbaar zijn der financieele voordeelen mag niet gesteld worden. Dat moge gelden voor eco nomische bedrijven, maar gaat nimmer op als het betreft de uitvoe ring van de taak, welke de Overheid in het algemeen belang be hoort te vervullen. Een goed en betrouwbaar Kadaster behoort daar toe. De omstandigheid, dat gemeentebesturen in de kosten willen bijdragen en het feit, dat hermetingen een goedkoopere bijhouding mogelijk maken, zijn slechts bijkomstigheden. Hoofdzaak is de noodzakelijkheid van vele hermetingen en de verantwoordelijkheid van de Overheid voor de instandhouding c.q. vernieuwing van het Kadaster. Onder de werklooze hoofdarbeiders zijn vele honderden, welke geschikt en bekwaam zijn, om bij zoo'n vernieuwingsdienst nuttig werk te verrichten. Bij een eerste selectie zouden bv. artillerie- en genieofficieren en zij, die einddiploma H.B.S. 5 j.c. met goede wis- kundecijfers bezitten, gékozen kunnen worden. Binnen enkele maan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 210