203 den zouden velen reeds goed werk kunnen leveren. Het spreekt van zelf, dat daarbij niet kan worden vastgehouden aan de eischen, welke tot nu toe steeds aan het personeel werden gesteld. Maar dat is ook niet noodig, als van meetaf volgens vaste beginselen wordt gewerkt. Als zoodanig meen ik te mogen rekenen: le. De vernieuwingsdienst wordt gescheiden gehouden van den gewonen kadastralen dienst. Uit een sociaal oogpunt bezien brengt het karakter van den dienst, nl. tijdelijke werkzaamstelling, zulks mee. Ook organisatorisch is zulks noodig, daar de hand gelicht moet worden met de eischen van vakbekwaamheid. Bij ons dienst vak zoowel als elders is de vakopleiding meermalen gewijzigd. Dit was een noodzakelijk gevolg van hoogere beschaving, ontwikkeling van het economisch leven, meerdere volmaking der technische hulp middelen en wetenschappelijke grondslagen en eindelijk van ge wijzigde inzichten en sociale beginselen van de geheele maatschappij. Tijdelijke afwijking daarvan mag nimmer leiden tot een teruggang Eindelijk moet ook uit een staathuishoudkundig oogpunt de. stop zetting van dezen dienst steeds mogelijk zijn en de normale gang van den gewonen diensttak met normale toetreding en ontwikke lingsmogelijkheden gehandhaafd blijven. 2e. De leiding der afzonderlijke hermetingen moet berusten bij landmeters, van wie bovendien gevraagd mag worden, dat zij een open oog hebben voor de sociale zijde van het vraagstuk. De volle verantwoordelijkheid van het werk dient bij hen te berusten. De be langen door het Kadaster gediend, moeten tenvolle behartigd worden. 3e. Leeftijdsgrenzen bij toetreding en selectie ook tijdens het werk zijn noodzakelijk. De arbeidsvoorwaarden moeten ook voor jonge officieren, die anders de wanhoop nabij zijn, aanlokkelijk zijn, maar overigens in de juiste verhouding tot de volledig bevoegden staan. Zoo gezien is er geen plaats voor eng dienstvakchauvinisme, maar wel voor medewerking aan de oplossing van het groote ar beidsprobleem. Aan de uitvoerbaarheid behoeft niet getwijfeld te worden: ook bij de oprichting van ons Kadaster beschikte men niet over voldoen de deskundig personeel en de resultaten wekken, gezien in het licht van dien tijd, nog steeds onze bewondering. Het cardinale punt is of er een bevredigend aantal landmeters

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 211