21 meer toelaatbaar zijn. Zij zullen U tot de overtuiging brengen, dat het Kadaster hier geen „service" kan bieden, omdat het publiek, dat op korten termijn een kaart op groote schaal vraagt, niet ge holpen kan worden. Want voor elke kaart op groote schaal is een meting noodig, waarvoor de landmeter niet dadelijk klaar staat. Tot dusverre sprak ik U nog alleen over de nauwkeurigheid van de kaarten in de volgebouwde kom van Amsterdam. Ik wil echter ook eens met U nagaan hoe het met de grootten van de perceelen in deze stad gesteld is. Oogenschijnlijk lijkt het, dat aan de grootten van perceelen in een volgebouwde kom een niet al te groote waarde moet worden toegekend, omdat de waarde van enkele vierkante meters grond van weinig beteekenis is tegenover de waarde van den opstal. Dit geldt echter alleen voor nog goede, solide huizen. Bij het ouder worden van den opstal wordt de waarde van den grond van steeds grooter belang en deze wordt van overheer- schende beteekenis wanneer een perceel voor afbraak wordt ver kocht. Dat deze grondwaarde in Amsterdam niet gering is, moge U blijken uit eenige grondprijzen in verschillende gedeelten van de hoofdstad: Jordaan Langs de grachten Waterlooplein Warmoesstraat Jodenbreestraat Vijzelstraat-Weteringschans Overtoom-Stadhouderskade Middendamterrein Vijzelstraat Raadhuisstraat-Spuistraat Leidschestraat Kalverstraat 40.— per ca 55.— 60.— 65.— 100.— 150.— 250.— 275.— 300.— 300.— 450.— 1000.— Deze prijzen, mij verstrekt door uiterst deskundige gemeente lijke zijde, gelden in den tegenwoordigen tijd van laagconjunctuur. Vandaar het lage bedrag, waarvoor het Middendamterrein is ver kocht in vergelijking met den prijs van 1200.— per ca, die besteed werd voor hoek Dam-Damrak. En zelfs herinner ik me een bedrag

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 21