L A ND MEE TKUN DE. De nieuwe repetitietheodoliet Wild T 1. (Mededeeling van Verkaufs A.G. H. Wild's geod. Instruments Heerbrugg - Zwitserland.) De voorbeeldige helderheid en eenvoud van de randaflezing heb ben dit instrument een zeer groote verspreiding verzekerd en het gebruik er van zelfs onder de moeilijkste omstandigheden mogelijk gemaakt. Deze voordeelen hebben zelfs dikwijls den wensch doen opkomen, een nog grootere nauwkeurigheid van het instrument te verlangen dan de constructeur er aan gegeven heeft. Om ook aan deze vergaande eischen zooveel mogelijk tegemoet te komen en de in den loop der jaren opgedane ervaringen te realiseeren, heeft de theodoliet een grondige reconstructie ondergaan onder inachtne ming van de volgende gezichtspunten: 1. Het principe van de randaflezing werd aangehouden, omdat het de grootst mogelijke zekerheid biedt tegen grove fouten. 2. Grootere beveiliging tegen het binnendringen van stof en vocht. 3. Grootere stabiliteit. 4. Grootere overzichtelijkheid van het niveau van den verticalen rand. 5. Grootere nauwkeurigheid van de centreering van den rand; grootere verticale rand. Het onderstuk, voorzien van drie stelschroeven en een doosni veau, is afneembaar. De bevestigingsschroef heeft gedeeltelijk link- schen en rechtschen schroefdraad, en vergrendelt van onder af den conischen rand van de grondplaat, waarop de aslagerbus van den theodoliet is vastgeschroefd. Het van het onderstuk afgenomen instrument kan op een tafel of op den grond gezet worden zonder dat het omvalt. In plaats van den theodoliet kan men een richt- merk zuiver gecentreerd op het onderstuk plaatsen, hetgeen nauw keurige veelhoeksmeting met gedwongen centreering mogelijk maakt. De gang van de stelschroeven kan worden geregeld. De knop van de bevestigingsschroef van theodoliet en onderstuk kan er af genomen worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 221