1 1 l VI L-r-J r 1 214 "N - Fig. 1. Assysteem. Het assysteem vertoont de volgende karakteristieke constructie, overeenstemmende met de zoo beproefde aslagering van den uni- verseelen theodoliet T 2. De met de grondplaat door schroeven vast verbonden lagerbus is van boven conisch verbreed; dicht bij het ondereinde heeft ze een korte cilindervormige vernauwing, die voor de van boven af ingelaten alhidadeas als onderste geleiding dient. De bovenrand van de alhidadeas is aan den onderkant vlak geslepen. Dit vlak rust op kogels, die liggen in de conische uit monding van de bus en zoowel het gewicht van de alhidade dragen als voor haar centreering zorgen. De bus wordt omsloten door den drager van den horizontalen rand, die willekeurig gedraaid kan worden, als de vlak boven het onderstel bevestigde randklemschroef losgedraaid is. De grove draaiing van den rand geschiedt met behulp van den gekartelden ring, die het instrument omsluit vlak boven het aanzetstuk van de randklemschroef. Voor de nauwkeu rige instelling dient een micrometerschroef. In de holle as is de optische centreering aangebracht, waarvan het uittrekbare oculair van voren aan het instrument is bevestigd. Wordt de theodoliet met het niveau te lood gesteld, dan ziet men na uittrekken van het oculair het cirkelvormige richtmerk, in welks middelpunt het zuiver loodrecht onder het instrument liggende punt verschijnt. Moet op een bepaald stationspunt ingesteld worden, dan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 222