216 tische centreering, het ingestelde punt in het middelpunt van het cirkeltje blijven. Het niveau voor de horizontaalstelling is in het midden ge plaatst en door een omhulsel tegen snelle temperatuursveranderin gen beschermd. Dank zij deze plaatsing slaat de bel bij draaien van de alhidade niet of slechts zeer weinig uit, zoodat het horizon taalstellen zeer vlug gaat. Bij het gebruik van een repititietheodoliet is het zaak, dat rand en alhidadeklemschroeven met de bijbehoorende micrometerschroe- ven niet met elkaar verwisseld worden. Daarom vindt men de randschroeven onder aan het instrument, de alhidadeschroeven 3 cm hooger. Bovendien hebben de knoppen een zeer verschillenden vorm, zoodat men direct voelt, welken knop men aanraakt. In tegen stelling met het vroegere model van den Wild T 1 bevat de linker kolom (het oculair van de optische centreering naar den waar nemer toegekeerd) nu den volkomen ingesloten verticalen rand met afleesoptiek en niveau, alsmede den verlichtingsspiegel voor beide randen, voor de micrometerschaal en voor het strepenkruis. De rechterkolom bevat de klemschroef van den verticalen rand, de optiek voor beide randbeelden samen en den optischen micrometer. Door deze inrichting werden de volgende voordeelen verkregen: De verlichtingsspiegel en de micrometerknop zijn aan verschil lende kanten van het instrument aangebracht: bij gebruik van een onafhankelijke lichtbron (bv. een mijnlamp) kan men daardoor met de eene hand verlichten en met de andere den micrometer bedienen. Het omhulsel van den rand is geheel gesloten zonder beweegbaar afsluitdeksel. Het niveau van den verticalen rand ligt op een geslepen as, die het een zuiveren gang zonder speling verzekert. In plaats van het volledig gesloten niveau met prisma-inrichting is een open niveau gekomen, dat in een spiegel bekeken wordt en voorzien is van een beschermend omhulsel. Weliswaar zou coïncidentie-instelling een hoogere instelnauwkeurigheid geven; deze is echter in dit geval niet noodig, daar de verticale rand slechts op 1ho minuut nauwkeurig afgelezen wordt. Deze nauwkeurigheid wordt met het overzichtelijke open niveau zonder moeilijkheid en vlugger bereikt dan bij coïncidentie-instelling. De aflezing van beide randen geschiedt volgens de door Wild Heerbrugg ingevoerde inrichting in een naast het kijkeroculair aan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 224