219 het instrument wordt het kleine aanzetstuk van de batterij in de verlichtingsopéning gestoken, waar het door een veer wordt vast gehouden. Met een schroefje met gekartelden rand aan het batterij kastje kan het lampje in- of uitgeschakeld worden; het verlicht tegelijk den horizontalen en den verticalen rand, de micrometer- schaal en het sttepenkruis. Dit laatste ontvangt het licht via een spiegel, die bevestigd is aan een midden op den kijker aange- brachten knop. Draait men dezen knop 45°, dan werpt de spiegel het licht van het lampje op de strepenplaat; de stand van den spiegel is kenbaar aan de rechte kerf boven op den knop. De helder heid kan door draaien van den knop geregeld worden. De punt op dezen knop dient voor het globaal richten op het in te stellen voorwerp. Bovendien geeft zij bij horizontalen kijkerstand het midden van het instrument aan, dat bij mijnmetingen kenbaar moet zijn voor de aflooding van een boven het instrument gelegen punt. Om in zeer vochtig klimaat of in vochtige mijnen het beslaan van de inwendige optiek te verhinderen, wordt het gebruik van sterk hygros- copische siliciumkorrels aanbevolen. Bij bestelling van het instrument moet dit speciaal worden opgegeven, opdat passende met zulke korrels ge vulde kolommen kunnen worden ge leverd. Deze kunnen afgeschroefd worden, zoodat het door de korrels opgenomen vocht door verwarming kan worden verwijderd. De verkleu ring van de korrels laat zien, wan neer dit noodig wordt. Voor verschillende speciale werk zaamheden zijn bijzondere comple teeringen vervaardigd. Bij toepassing van gedwongen centreering voor zeer nauwkeurige meting van veelhoekstrekken gebruikt men speciale richtmerken, die zuiver centrisch in het onderstuk passen.Fig- 7. Wild T 1 met doosboussole.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 227