221 samen achromatisch zijn. Ter correctie van den afwijkingshoek kan het voorste prisma gedraaid worden om een as die loodrecht staat op de kijkeras en de horizontale as. Door de bijzondere keuze van de gebruikte glassoorten ontstaat door het kippen van het voorste prisma geen merkbare chromatische aberratie. De correctie geschiedt door draaiing van een concentrischen ring van het mon tuur en kan gemakkelijk door den waarnemer zelf verricht worden. Voor de afstandsmeting gebruikt men een horizotale baak met nonius. De nonius geeft 5 cm van den afstand; de enkele centi meters worden geschat. De in het baakonderstel gelegde baak kan zijwaarts verschoven worden. Zij moet echter zoo bevestigd wor den, dat de beide af te lezen plaatsen niet aan denzelfden kant van de standpijp liggen. Bij hellende richtingen moet de baakaflezing vermenigvuldigd worden met den cosinus van den richtingshoek. c) Precisie-afstandsmeter met optischen micrometer. Het ap paraat wordt op het objectief geplaatst en door een bij het oculair aan te brengen tegengewicht uit- gebalanseerd. In tegenstelling met den boven beschreven afstands meter ligt de parallactische hoek symmetrisch ten opzichte van de kijkeras. De aflezing van den af stand geschiedt in twee deelen. Eerst draait men aan den af standsmeter de trommel van den micrometer, tot op de horizontale baak een streep van de schaalver- deeling samenvalt met een streep van de hoofdverdeeling; op de hoofdverdeeling leest men dan de tientallen en op de schaalverdee- ling de eenheden van de meters af. Daarna leest men op de micro metertrommel rechtstreeks de centimeters af. De coïncidentie-instel ling en de micrometeraflezing kunnen herhaald worden, waardoor de nauwkeurigheid vergroot wordt. De afwijkingshoek kan niet ge corrigeerd worden; de baakverdeeling is individueel aan eiken af standsmeter aangepast. Baakonderstel en inrichting van de baak zijn dezelfde als bij het Fig. 9. Wild T 1 met precisie- afstandsmeter.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1940 | | pagina 229